Abdullah Gül

President, Republic of Turkey

(Zaman, Turkish Daily News - 30/08/07; BBC, FT, Independent, RFE/RL, Zaman - 29/08/07; AP, DPA, International Herald Tribune, VOA - 28/08/07; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi İnternet sitesi; Wikipedia)
photo

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer'in ardılı olarak Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı olarak ant içti. Dindar bir Müslüman olan Gül, ülkede 1923 yılında laikliğin kurulmasından bu yana devlet başkanı olan İslamcı bir geçmişe sahip ilk Türk siyasetçisi oldu.

Gül, 29 Ekim 1950'de Türkiye'nin orta kesimindeki Kayseri ilinde dünyaya geldi. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun oldu ve 1983 yılında da aynı okulda doktorasını tamamladı. Lisansüstü eğitimini tamamlarken Exeter ve Londra'da iki yıl öğrenim gördü. Bu arada, daha önce kendi yardımlarıyla kurulan Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde de ekonomi dersleri verdi.

Gül 1983 yılında Cidde'deki İslam Kalkınma Bankası'nda ekonomist olarak göreve başladı. Sekiz yıl sonra bankadan ayrılarak uluslararası ekonomi konusunda öğretim görevlisi oldu.

1991 yılında, Necmettin Erbakan'ın Refah Partisi'nden aday olarak ilk defa milletvekili seçildi. 1993 yılında partinin dışişlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. 1995 yılında tekrar milletvekili seçilmesi sonrasında meclisin dışişleri komisyonuna seçildi ve bu görevini 1996 yılında Erbakan hükümetinde devlet bakanı ve sözcü görevine atanana kadar sürdürdü.

Gül, bu görevlere Refah Partisi liderliğindeki koalisyonun ülkede nüfuz sahibi ordunun baskısıyla iktidardan uzaklaştırıldığı 1997'ye kadar devam etti. Parti sonunda Türkiye'nin laik düzenini bozmaya çalışmaktan 1998 yılı başlarında yasaklandı.

Gül bundan sonra, yasaklı öncülünün küllerinden doğan Fazilet Partisi'ne katıldı ve 1999 yılında partiden tekrar milletvekili seçildi.

2001 yılında Fazilet Partisi'nin de yasal statüsünü kaybetmesi sonrasında, Gül ve diğer eski üyeler kendileriyle önceki İslamcı eğilimler arasına mesafe koyarak Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) kurdular.

2001 yılı, Gül'ün Üstün Fazilet Madalyası aldığı dokuz yıllık Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliği hizmetinin de sonu oldu.

AKP'nin Kasım 2002 parlamento seçimlerinde kazandığı ezici zafer sonrasında, Gül başbakanlığa atandı. O tarihte, parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasetten men edilmişti. Mecliste rahat bir çoğunluğa sahip olan AKP, anayasayı bu engeli ortadan kaldıracak şekilde değiştirdi. Mart 2003'te Erdoğan, Siirt ilinde yapılan ek seçimle milletvekili seçildi ve başbakanlık görevini devraldı. Gül de dışişleri bakanlığına atandı.

Sonraki dört yıl boyunca, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasındaki rolü ve ülkesindeki demokrasi reformlarını desteklemesinden ötürü yaygın bir saygınlık kazandı. Nisan 2007'de AKP Gül'ü cumhurbaşkanlığına aday gösterdi.

Gül'ün ilk cumhurbaşkanlığı adaylığı, laikler ve ordudan gelen kamuoyu baskılarıyla engellendi. Ancak AKP'nin 22 Temmuz'da yapılan erken parlamento seçimlerinde kazandığı %47'lik ezici zafer sonrasında, dışişleri bakanı göreve tekrar aday gösterildi. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin başlamasına altı gün kala Gül, seçildiği takdirde anayasaya ve laiklik ilkelerine bağlı kalma sözü vererek adaylık başvurusunu 14 Ağustos'ta parlamentoya sundu.

20 ve 24 Ağustos tarihlerinde yapılan ilk iki tur oylamada Gül, diğer iki aday, Milliyetçi Hareket Partisi'nden Sabahattin Çakmakoğlu ve Demokratik Sol Parti'den Tayfun İçli'nin uzak ara önde gitmesine karşın görev için gerekli üçte iki çoğunluğu kazanamadı. 28 Ağustos'ta yapılan üçüncü tur oylamada, 550 sandalyeli meclisteki milletvekillerinin 339'unun desteğini alarak, bu oylama turunda ihtiyacı olan 276 oyun çok üzerinde oy toplayarak cumhurbaşkanı seçildi.

Gül aynı gün yaptığı göreve başlama konuşmasında, laik karşıtların kendisi ve AKP'nin gizli bir İslamcı gündeme sahip olduğu yönündeki korkularını dağıtmaya çalıştı.

"Türkiye Cumhuriyeti hukukla yönetilen demokratik, laik ve sosyal bir devlettir." diyen Gül şöyle devam etti: "Bu ilkelerin her birini ayrımcılık yapmaksızın savunmak ve bunları her fırsatta güçlendirmekte her zaman azimli ve kararlı olacağım."

Gül, cumhurbaşkanı sıfaıyla yasaları veto etme ve Türkiye'nin en yüksek mahkemelerinin hakimlerini atama yetkisine sahip. Ayrıca silahlı kuvvetlerin baş komutanı olarak da görev yapacak.

Gül İngilizce ve Arapça biliyor. O ve eşi Hayrünisa'nın üç çocukları var.

thumbnail
Ohri ve Saraybosna'nın Stari Grad temsilcileri kardeş belediye ilişkileri oluşturmak üzere bir anlaşma imzalıyor. [Miki
thumbnail
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (sağda) ve AB İçişleri Komisyonu Başkanı Cecilia Malmstrom 18 Aralık Pazartesi günü Ank
thumbnail
Bulgaristan'daki Suriyeli mültecilere yapılan saldırılar uluslararası kuruluşları alarma geçirdi. [AFP]
//map
Geonews devam

Türkiye Bayrağı

Türkiye Haritası

Türkiye Biyografileri

En Son Makaleler