Bölge konferansında hedef organik üretim

16/05/2012

Çok sayıda bölge ülkesinden temsilciler, organik tarımın yaygınlaşmasına yardım etmek amacıyla Üsküp'te bir araya geldi. İş dünyasından haberlerde ayrıca: Saraybosna üçüncü yıllık İş Forumu'na ev sahipliği yapıyor ve Hırvatistan ekonomisinin bu yıl %1 oranında küçülmesi bekleniyor.
photo

6. Organik Üretim Konferansı 15 Mayıs Salı günü Üsküp'te başladı. [Reuters]

Üsküp, Akdeniz Organik Tarım Ağı'nın 6. Organik Üretim Konferansı'nın açılışını 15 Mayıs Salı günü gerçekleştirdi. Söz konusu ağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye de dahil olmak üzere 24 Avrupa ve Akdeniz ülkesinin tarım bakanlıklarını birleştiriyor. Üç günlük etkinlikte, sektördeki bilgi ve iyi uygulamaların paylaşılması ve gelecekteki gelişmelere yönelik ortak stratejilerin tanıtılması amaçlanıyor.

***

Dünyanın en uzun üçüncü tüneli olacağı söylenen yapının inşasına hafta sonu Türkiye'de başlandı. Ovit Dağı'nın içinden geçecek olan tünel zamanla 17km'yi geçecek ve Rize ve Erzurum illerini birbirine bağlayacak. Yetkililer, tünelin Karadeniz bölgesini ekonomisini geliştireceği ve limanların kullanımını artıracağına inanıyor.

***

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Delyan Dobrev 11 Mayıs Cuma günü Sofya'da düzenlenen bir yatırım konferansında, Sırbistan'ın doğrudan dış yatırım (DDY) çekmede Bulgaristan'ın bir numaralı rakibi olduğunu söyledi. Dobrev, ülkesinin yaklaşık son bir yıl içinde pek çok büyük yatırımı Sırbistan, Macaristan, Makedonya ve Türkiye'den gelen rakiplere kaptırdığını kaydetti.

***

Saraybosna, 16 Mayıs Çarşamba ve Cuma tarihleri arasında üçüncü yıllık İş Konferansı'na ev sahipliği yapıyor. Bosna-Hersek ve bölgeyi uluslararası yatırımcılara tanıtmayı amaçlayan etkinlikte, altyapı, enerji, tarım, turizm, inşaat ve finans alanlarında 130'dan fazla proje sunulacak.

***

Kıbrıs Rum Kesimi'nden 11 Mayıs Cuma günü yapılan açıklamada, ülkenin kıyı açığı petrol ve doğal gaz rezervlerini kullanma amaçlı ikinci ruhsatlandırma turunda, keşif amaçlı sondaj için 13 ülkeden 15 adet teklif aldığı duyuruldu. Yetkililer, ilginin beklentileri aştığını söyledi. Adaylar arasında Fransa, İsrail, İngiltere, Rusya ve Kanada yer alıyor.

***

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Mayıs Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesindeki doğrudan dış yatırımın geçen yıl %76 oranında artarak 16 milyar dolara ulaştığını söyledi. Erdoğan'a göre, 2002 ve 2011 yılları arasında ülke 110,5 milyar dolarlık DDY çekti.

***

İlgili Makaleler

Loading

Hırvatistan Merkez Bankası Müdürü Zeljko Rohatinski geçen ay yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl %1 küçüldüğünü söyledi. Rohatinski, geçen yıl sıfır olan GSYİH büyümesini hızlandırmak için yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

***

Avrupa Komisyonu 11 Mayıs Cuma günü yayınlanan 2012 Bahar Ekonomi Tahmini'nde, AB ekonomisinin şu anda hafif bir krizde olduğunu, ancak kademeli bir iyileşmenin ufukta göründüğünü söyledi. Üye ülkelerden Yunanistan, GSYİH'sında bu yıl beklenen %4,7'lik küçülmeyle dipte yer alıyor. Komisyon, Kıbrıs Rum Kesimi -%0,8'li negatif bir büyüme kaydederken, Bulgaristan ve Romanya'nın sırasıyla %0,5 ve %1,4 ile artı tarafta yer alacağını öngördü.

(Çeşitli kaynaklar -- 09/05/12-16/05/12)

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum