Diplomasi Günlüğü: Yunanistan ve Bulgaristan arasında sınır kapıları açılacak

03/04/2007

Yunanistan Ulaştırma Bakanı Mikalis Liapis ulaştırma ağının geliştirilmesi konusunda görüşmek üzere Bulgaristan'a gitti. Bu hafta diplomasi haberlerinde ayrıca: Pakistan ile Türkiye arasında terörle mücadelede işbirliği öngören üç güvenlik anlaşması imzalandı ve Arnavutluk Dışişleri Bakanı Besnik Mustafay New York'taydı.

photo

Yunanistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mikalis Liapis (sağda) 2 Nisan Pazartesi günü Sofya'yı ziyaret etti. [Getty Images]

Yunanistan, Bulgaristan ile arasında Komotini-Makaza, Xanthi-Rudozem ve Kyprinos-Ivailovgrad noktalarında olmak üzere üç yeni sınır kapısı açmak için 200 milyon avronun üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Yunanistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mikalis Liapis bu yöndeki bir duyuruyu 2 Nisan Pazartesi günkü Bulgaristan ziyareti sırasında yaptı. Liapis burada Bulgar mevkidaşı Petar Mutafçıyev ile bir araya gelerek hava taşımacılık ağının geliştirilmesinin yanı sıra Güneydoğu Avrupa'da bir hızlı tren yolu inşa edilmesi konularında görüştü.

***

Makedonya Başbakanı Niola Gruevski iki günlük Portekiz ziyaretini 31 Mart Cumartesi günü tamamladı. Gruevski ziyaretinde Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco, Başbakan Jose Socrates ve Meclis Başkanı Jaime Jose Mantos da Gama le temaslarda bulundu. Görüşmelerde Avrupa-Atlantik entegrasyonu, ikili ilişkiler ve başta Kosova sorunu ışığında olmak üzere Güneydoğu Avrupa'daki durum ele alındı.

***

Türkiye İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun İslamabad ziyareti sırasında, Türkiye ile Pakistan arasında 30 Mart Cuma günü üç adet güvenlik anlaşması imzalandı. Anlaşmalarda terör, organize suç ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve güvenlik teşkilatları arasında bilgi alışverişi üzerinde duruldu.

***

Bosna-Hersek (BH) Yüksek Temsilcisi Christian Schwarz-Schilling 30 Mart Cuma günü Saraybosna'da gerçekleşen görüşmede, Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader'e iki ülke arasında geri kalan sorunlara çözüm bulmada yapıcı bir rol oynaması yönünde cesaret verdi. İkili BH'deki mevcut durum, buradaki ululararası varlığın dönüşümü ve önemli reform konularını görüştü.

***

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Besnik Mustafay ve ABD'nin Kosova müzakerelerindeki elçisi Frank Wisner, 30 Mart Cuma günü Kosova'nın statü sorununun bir an önce çözülmesi konusunda fikir birliğine vardılar. New York'ta bir araya gelen yetkililer, ülkelerinin BM elçisi Martti Ahtisaari'nin planına verdikleri desteği yineleyerek, planın BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmesi yönünde çağrıda bulundular.

***

İlgili Makaleler

Loading

Yunanistan Cumhurbaşkası Karolos Papuliyas, mevkidaşı Laszlo Solyom'un davetlisi olarak Macaristan'a üç günlük resmi bir ziyarette bulundu. Görüşmelerde ikili ilişkilerle ilgili meseleler, AB kurumsal reformu ve başta Kosova'nın statü sorunu olmak üzere Balkanlardaki durum ele alındı. Papuliyas 30 Mart Cuma günü Yunanistan'a döndü.

***

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Alfred Moisiu 29 Mart Perşembe günü Litvanya Parlamentosu'na hitaben yaptığı konuşmada, Arnavutluk'un AB ile imzaladığı İstikrar ve Ortaklık Anlaşması'nın bir an önce onaylanması yönünde çağrıda bulundu. Moisiu, kapsamlı reformları on yıl içinde tamamlamayı başaran Litvanya'nın deneyimlerinin Arnavutluk için yararlı olabileceğini söyledi ve parlamentolar düzeyinde ikili işbirliği çağrısında bulundu.

(Çeşitli kaynaklar -- 27/03/07-03/04/07)

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum