Türkiye'de Hızlı Tren Kazası: En Az 36 Ölü

23/07/2004

ANKARA, Türkiye -- Hızlı trenin 22 Temmuz Perşembe akşamı İstanbul'un yaklaşık 150 kilometre batısındaki Pamukova ilçesi yakınlarındaki kırsal bölgede raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada en az 36 kişi öldü ve düzinelerce kişi yaralandı. Ekspres tren, 234 yolcusu ve 12 çalışanıyla İstanbul'dan Ankara'ya gitmekteydi. Cuma günü itibariyle bir yolcunun akıbeti henüz belirsizliğini koruyor. Yetkililer raydan çıkmanın nedenini henüz belirleyememekle birlikte, terör ve sabotaj olasılıklarına yer verilmiyor. Müfettişler, trenin normal hızı olan saatte 80 kilometre yerine 140'la gittiği iddiaları üzerinde duruyorlar. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kaza nedeniyle Bosna-Hersek'e yapacağı geziyi iptal etti. Hükümetin Haziran ayında hizmete soktuğu hızlı tren seferleriyle İstanbul - Ankara arası mesafe sekiz saatten dört saate düşmüştü. (AFP, CNN - 23/07/04; AP, AFP, BBC, UPI, Anadolu Ajansı, NTV - 22/07/04)

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum