Yunanistan'ın savunma harcamaları yeni bir darbeye hazırlanıyor

19/08/2013

Askeri liderler, savunma sektöründeki kesintilerin ordunun becerilerini ve moralini olumsuz etkilemesinden kaygılanıyor.

Southeast European Times için Atina'dan Andy Dabilis'in haberi -- 19/08/13

photo

Uzmanlar, yeni savunma kesintilerinin özellikle Yunanistan'ın hava ve deniz kuvvetlerini etkileyeceğini söyledi. [AFP]

Yunanistan'ın hırpalanmış savunma bütçesi, ülkedeki koalisyon hükümetinin restoran ve tavernalara uygulanan Katma Değer Vergisini (KDV) azaltıp rekor kıran turizm sezonunu hızlandırmak amacıyla uluslararası alacaklılarla yaptığı anlaşma uyarınca 100 milyon avro daha kesintiye uğrayacak.

Başbakan Antonis Samaras'ın deyimiyle daha fazla turist gelmesine yardım edip etmeyeceğini görme amaçlı bir test kapsamında, KDV oranı yılın geri kalanı boyunca yüzde 23'ten 13'e indirildi.

Çok sayıda Yunan vatandaşı için, ezici bir ekonomik kriz döneminde alınan tasarruf tedbirleri, algılanan düşman olarak Türkiye'nin yerini aldı. Zira insanlar komşuyla çatışma olasılığından çok hayatta kalma konusunda endişe ediyor.

Samaras, son üç yıl içinde yapılan yüzde 30'luk kesintilere rağmen askeri harcamaları kısma konusunda Troyka ile uzlaşma sağladı. Yunanistan, orduya 5,8 milyar avro, diğer bir deyişle GSYİH'nın yüzde 2,3'ünü ayırırken, bu oran ekonomik krizin başladığı 2009'da yüzde 3,2 idi.

Eleştirenler, Yunanistan'ın on yıllardır aşırı harcama yaptığını ileri sürerek, ülkenin konvansiyonel silah ithalatçıları arasında dünyada 10'uncu sırada yer aldığına dikkat çekiyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü araştırma görevlisi Carina Solmirano SETimes'a verdiği demeçte, "Yunanistan'ın yer aldığı çok sayıda silah anlaşmasının ülkenin silaha ihtiyacı olup olmadığına dair stratejik bir değerlendirmeyle değil, siyasi bir ifadeyle ilgisi var." şeklinde konuştu.

Askeri liderler, yüzde 37'ye varan maaş azaltımları da dahil olmak üzere bütçe kesintilerinin ülkenin savunma becerilerini ve ordunun moralini düşürdüğü görüşünde.

Karargâh personeli ve tesislerinin yaklaşık yüzde 40'ı kesildi, amiral ve generallerin beşte biri yerine başkaları gelmeden emekli edildi, iki kolordu karargâhı kapatıldı ve Hava Kuvvetleri taarruz birliklerinin Türk savaş uçaklarını düzenli olarak izleyen yarısı da dahil olmak üzere, yüzde 25'e varan kısmı dağıtıldı.

Solmirano, kesintilerden bazılarının askeri kapasite üzerinde muhtemelen büyük bir etki yaratmayacağını ileri sürdü. "Sadece, silah sistemlerindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları gibi, geleceğe yönelik programları geciktirebilirler."

Merkezi Atina'da bulunan Güvenlik ve Savunma Analizleri Enstitüsü'nden İoannis Michaletos, yeni kesintilerin etkisi hesaplanana kadar, bunların ordu üzerindeki genel etkisini belirlemenin zor olacağını söyledi.

SETimes'a konuşan Michaletos, "Kesintiler 100 milyon avroyu aşarsa, dış görevlerde azaltmalar gerçekleşecek." diyerek, NATO'nun Afganistan misyonuna katılmak için yıllık 120 milyon avro tahsis edilmesini buna örnek verdi.

Michaletos, Yunanistan'ın halihazırda üsleri kapatmayı ve savaş düzenini yeniden yapılandırmayı planladığını ileri sürdü. "Bu durum öngörülebilir gelecekte de devam edecektir ve iy bir şeydir, zira para tasarrufu sağlıyor ve becerileri de azaltmıyor."

Ancak uzman, bütçe kesintilerinin boyutuna bağlı olarak NATO katılımının da etkileneceğini ve gelecekteki planların küçültüleceğini sözlerine ekledi.

Yunanistan, gerçek veya hayali, Türkiye tehdidinin yarattığı itici güçle, 2002 ve 2009 arası dönemde askeri harcamalarını yüzde 51 oranında artırdı.

Daha önce yapılan kesintiler, Yunanistan Hava Kuvvetleri'ni yedek parça ve bakım sıkıntısı yüzünden, çok işlevli F-16 savaş uçaklarının birçoğunu yere indirmek zorunda bırakmış ve ordu nakliye masrafını karşılayamadığı için ABD'den satın aldığı 400 adet Abrams tankı kabul edememişti.

İlgili Makaleler

Loading

Yunanistan, 1990'ların sonlarından bu yana, önemli tasarruf tedbirleri uygularken bile, en son teknolojiye sahip denizaltılar, yüzlerce Leopard Tank, Howitzer, Mirage ve F-16 jetleri satın aldı.

Savunma uzmanı ve Yunanistan Avrupa ve Uluslararası Analiz Merkezi Başkanı Stavros Karkaletsis'e göre, devam eden ve gelecekteki kesintilerin bir bedeli olacak.

"Yeni bir kesinti olursa, emniyet ve güvenlik açısından kırmızı çizgileri geçeceğiz. Kesintiler lojistk ve silah alanında yapıldı ve gemi de, uçak da satın almadık ve bu durum özellikle Donanma ve Hava Kuvvetleri açısından kötü olacak.

Son yapılan savunma kesintileri Yunanistan'ın askeri becerilerini nasıl etkileyecek? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum