Türkiye ve Balkan grupları Suriye'ye yardım için birleşti

11/01/2013

Yeni bir bölgesel kampanya Suriyelilerin karşı karşıya kaldığı sert kış şartlarının etkisiyle düzenlenmesine karşın, büyüyüp başka yerlerdeki insanlara da yardım edebilir.

Southeast European Times için İstanbul'dan Menekşe Tokyay'ın haberi -- 11/01/13

photo

Aleppo sakinleri ekmek kuyruğunda görülüyor. Suriye'de seyyar fırın gönderilmesi, bölgesel insan yardım çabalarının hedeflerinden biri. [AFP]

Aralık ayı sonunda Türkiye, Suriye'de çekilen sıkıntıları hafifletme amaçlı uluslararası bir kampanya başlattı ve kampanya Balkanlar'daki özel örgütlerden de destek görüyor.

Organizatörler, gönüllülük esasına dayanan Kış Geldi, Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye adlı kampanyanın, gelişip başka ülkelere de yardım etme amaçlı bir programa dönüşebileceğini söyledi.

Kampanya, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın koordinasyonu ve insani yardım örgütleri, STK'lar, meslek örgütleri ve medyanın katılımıyla yürütülüyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez gibi Türkiye'nin önde gelen bazı isimleri bir aylık maaşlarını kampanyaya bağışlarken, Görmez 2012 yılının son cuma namazı olan geçen Cuma'yı, Sünni Müslüman cemaatinden bağış toplama amaçlı "Suriye'ye yardım cuması" ilan etti.

Yardımda ilk olarak Türkiye'deki Suriyeli mülteciler değil, Suriye'de yaşayan mağdur insanların su ve elektrik sıkıntıları hedef alınırken, seyyar fırınlar gönderilmesi de bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen kampanyanın açılış konferansında konuşan Görmez, "inanışı, mezhebi meşrebi ne olursa olsun bütün insanları kampanyayı desteklemeye davet etti."

"Suriye'deki iç çatışmalar sonrası insanlık trajedisi ile karşı karşıya kalınmıştır."

Türk Kızılay'ı, bir buçuk yıldır çadır kentlerde veya sınırlarda Suriyeli insanların ihtiyaçlarını karşılıyor. Kurum, toplanan yardımları ülkenin bütün bölgelerine ulaştırmakla yetkili tek organ.

SETimes'a konuşan Türk Kızılay'ı başkanı Ahmet Lütfü Akar, basında çıkan haberlerin Suriye'de erzak ihtiyacının arttığını gösterdiğini söyledi.

Akar, "Suriye'den gelen son haberler ise ülke içinde de gıda maddelerine ihtiyacın sürekli arttığı yönünde. Buğday, un yok; fırınları çalıştıracak yakıt yok. Bu nedenle bu kampanya; çatışmanın gölgesinde yaşayan, bir dilim ekmeğe muhtaç, giysiye ihtiyacı olan Suriyelilerin yaşama umudunu canlı tutmak için önemli. Suriyelilere Türkiye'de verdiğimiz hizmetin bir devamı olması nedeniyle de anlamlı." dedi.

Geçtiğimiz hafta, Makedonya'daki STK'lar, ülkede Suriye halkı için yardım toplama amaçlı ilk halk faaliyeti olan kendi Suriye için Ekmek ve Battaniye kampanyalarını başlattı.

Legis adlı STK'dan Jasmin Redzepi SETimes'a şunları söyledi: "Bizler de kendi bedeninde işkence görmüş insanlarız ve dayanışmanın öneminin son derece farkındayız, bu yüzden de yerimizde oturup kibar bir üzüntü ifadesiyle tatmin olamayız."

BM Dünya Gıda Programı geçtiğimiz günlerde, Suriye'deki çatışmalar nedeniyle açlık çeken 1 milyoondan fazla insana insani yardım dağıtmakta sorun yaşadığını duyurdu.

Programın sözcüsü Elizabeth Byrs, güvenlik durumu ve Suriye'nin Tartus limanını kullanamamanın yardımların dağıtımını güçleştirdiğini söyledi. İç savaş tüm dünyada gazete manşetlerinde yer bulsa da, Makedonya'da pek çok insanın Suriye'deki durum hakkında fazla bir bilgisi yok.

Üsküplü Bayram İslami SETimes'a şunları söyledi: "Sadece televizyonda gördüklerimi biliyorum. Bir savaş olduğunu biliyorum, ama pek fazla bilgim yok."

Yine Üsküplü Miruşe Bekri ise SETimes'a "Yardım etmek isterim. Sadece nasıl yapacağımı bilmiyorum." diyerek şöyle devam etti: "Makedonya'da bugüne kadar böyle kampanyalar yoktu."

Redzepi, sonuç olarak çabaların bir kısmının Makedon halkını yardım ihtiyacı hakkında bilgilendirmeyi de içerdiğini belirtti.

Redzepi, "Amacımız, her şeyden önce, bu sorunu kabul etmek, vatandaşları Suriye halkı ve mültecilerin durumu hakkında bilgilendirmek [ve] Makedonya'daki insanları nasıl yardım edebilecekleri konusunda bilgilendirmek." dedi.

Makedonya'da, kampanyaya katılan ve insani, kültürel, eğitim ve dini olmak üzere çeşitli platformlarda faaliyet gösteren 25 STK bulunuyor. Bunların hepsi de, 217 adet örgütün yer aldığı Dünya İslam Örgütleri Birliği'nin parçası.

Öte yandan Bosna-Hersek (BH) merkezli Dayanışma adlı dernek ve onun ortak dernekleri, BH halkını bu projenin yanı sıra Suriyeli mültecilerin durumu hakkında bilgilendirmek amacıyla bir takım faaliyetlerde bulundular.

Gıda ve nişasta taşıyan bir konvoy Türkiye'ye gönderildi ve şimdi de örgüt yardım toplamaya odaklanmış durumda.

Kampanya Ocak ayı başında başladı ve bugüne kadar neredeyse 13 bin avro toplandı. Uzmanlar, BH ve zorlu koşullarda yaşayan vatandaşları için, bu paranın oldukça yüksek bir meblağ olduğu görüşündeler.

Dayanışma derneğinin başkanı Zemira Gorinjac SETimes'a verdiği demeçte, "Siyasilerin maaşlarını insani yardım kampanyalarına bağışladığı Türkiye ile kıyaslandığında, Bosna-Hersek'teki siyasilerin bilinç seviyesi hiç şüphesiz bundan çok uzakta. En büyük bağışçılarımız, tartışılmaz biçimde, çoğu asgari ücret almasına karşın başkalarına karşı şefkat besleyen vatandaşlarımız." dedi.

Nakit bağışlar alışveriş merkezlerinde ve bağışlarla toplanıyor. Giysi, ayakkabı, gıda ve toplanan diğer malzemelerse Şubat ayında gönderilecek.

Gorinjac, "BH'deki savaşın evleri, insani yardımları ve mülteci yaşamlarımızı yok ettiğini hatırlamalıyız. Başkaları daha iyi bir yarın için bize umut verdi ve bağışlarıyla sıkıntılı günlerimizi hafifletti. Şimdi de Suriye halkına unutulmadıkları, bu dünyada hala incelik ve iyiliğin olduğuna dair bir umut verme sırası bizde." dedi.

Yetkililer, Türk Kızılay'ının cep telefonlarıyla kısa mesaj yoluyla bağış toplamak da dahil olmak üzere kampanyayı sürdürme amaçlı planlar ve ekipler hazırladığını söyledi.

Akar, "Türk Kızılayı olarak kampanyaya sadece ihtiyaç malzemelerini teslimi noktasında destek vermiyoruz. Türk Kızılayı'nın tüm operatörlerdeki 2868 numaralı SMS bağış hattını da kampanyaya tahsis ettik. Vatandaşlarımız 2868 SMS hattına 5 TL karşılığında bağışta bulunabilirler." dedi.

Türk hükümetinin çabaları bu kampanyayla da sınırlı değil. Kampanyanın başlamasından hemen önce, Suriye'ye 35 bin ton nişasta gönderildi. Türk yetkililer, yardımın etnik köken, din, dil ve ırk gözetilmeden sağlandığını söyledi.

AK Parti İstanbul milletvekili Türkan Dağoğlu SETimes'a verdiği demeçte, "Türkiye, bize 400 yıldır dostluk bağıyla bağlı Suriyeli kardeşlerimize yardım etmeye çok önem gösteriyor. Uluslararası camia bu konuda temkinli bir tutum benimsediği için Türkiye de inisiyatifi ele alıp diğer ülkeleri bu doğrultuda harekete geçirmek istedi." dedi.

Dağoğlu, "Bu yaşananlara karşı, Suriye halkının gıda, su, elektrikten yoksun, çok zor şartlarda yaşam mücadelesi vermesi karşısında duyarsız kalamazdık. Türkiye'nin açıkça insani bir sorumluluğu bulunuyor." diye de ekledi.

Kamu kurumlarında toplanacak yardımlar bu kampanya için özel olarak açılmış banka hesaplarına aktarılırken, sivil toplum örgütleri de topladıkları yardımları bu hesaplara aktaracak.

Kampanya hakkında ayrıntılı bilgi vermek amacıyla www.suriyeicinbirekmek.com adlı bir İnternet sitesi de oluşturuldu.

Öte yandan merkezi İstanbul'da bulunan İslam Dünyası STK'lar Birliği, 9 Ocak Çarşamba günü düzenlediği bir basın toplantısıyla kampanyayı desteklediğini duyurdu.

Bu duyuruya paralel olarak, birlikle bağlantısı olan çeşitli STK'lar (ilk safhada İngiltere, Malezya, Pakistan, Makedonya, Kuveyt, Fas, Lübnan, Libya, Yemen, Ürdün, Mısır, Kuzey Kıbrıs, Bahreyn ve Cezayir'de) Türkiye liderliğindeki kampanyaya destek verecek.

İlgili Makaleler

Loading

İslam Dünyası genel sekreteri Ali Kurt SETimes'a şunları söyledi: "Katliamın soykırıma dönüşmesi ve bir insanlık krizi halini alması nedeniyle toplu ve daha etkin bir adım atılması gereklliği hasıl oldu."

Kurt, "Tıpkı 1990'lı yıllarda Bosna Hersek'te insanlığın vicdanının sınanması gibi, bugün de insanlık aynı şekilde ve çok daha korkunç boyutlarda Suriye'de kaybetmektedir. Bizler buna karşı durmak, vahşetin aktörlerini bilerek, tanıyarak, tanıtarak mazlumların yanında yer almak gerektiğine vurgu yapıyoruz. Ve inanıyoruz ki bugün Suriye'de insanlık kazanacaktır." diye de ekledi.

Kampanyada, ister hükümetleri ister özel örgütler aracılığıyla toplam 16 ülke temsil ediliyor.

Bu haber, muhabirler Üsküp'ten Biljana Lajmanovska ve Saraybosna'dan Bedrana Kaletoviç'in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum