Katar gözünü Yunan savunma şirketlerine dikti

03/01/2013

Yunan Başbakanı büyük yatırımlar, Katar ise ticaret arıyor.

Southeast European Times için Atina'dan Andy Dabilis'in haberi – 03/01/13

photo

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın bu ay Katar'a gitmesi bekleniyor. [AFP]

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras nakit sıkıntısı çeken ülkesine yatırım çekmek amacıyla Katar'a yapacağı tarihi değiştirilmiş ziyarete hazırlanırken, ev sahipleri çok geç kalınmış bir toplu özelleştirme süreci kapsamında zor durumdaki Yunan savunma şirketlerini satın almakla ilgilenmeye başladı bile.

Samaras Körfez Devleti'ne Kasım ayında gitmeyi planlamasına karşın, ülkesindeki ezici ekonomik krizle ilgilenmek ve Avro Bölgesi maliye bakanlarının kritik toplantısına katılmak için ziyaretini ertelemek zorunda kalmıştı. Yunan ekonomisini ayağa kaldırma amaçlı iki kurtarma kredisiyle toplam 239 milyar avro sağlayan AB-IMF-ECB Troykası, hükümete Yunanistan tasarruf tedbirleri uygularken kenara itilen özelleştirmeleri hızlandırması yönünde baskı yapıyor.

Satılık kuruluşlar arasında zor durumdaki Hellenic Defense Systems ve Hellenic Vehicle Industry yer alıyor.

Hellenic Defense Systems, 140 yıldır mühimmat imal eden ve NATO'yu müşteri olarak sayan Greek Power & Cartridge Company'nin birleşmesiyle 2004 yılında kuruldu.

Hellenic Arms Industry piyade silahları, havan topları, silah ve füze sistemleri, barut ve uçak füze ağırlıkları üretiyor. Hellenic Vehicle Industry ise zırhlı taarruz araçları imal etmesine karşın, savunma satın alımlarına ayrılacak kaynak olmadığı için devletten ihale alamıyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Panagiotopoulos Katar'ın Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad el Thani ile Doha'da gerçekleşen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Katar, Yunan savunma sektörüyle ilgili bir dizi özelleştirmeyle ilgileniyor." dedi. Panagiotopoulos, Katarlı yetkililerin, Samaras'ın Ocak ayı sonlarına doğru gerçekleşmesi beklenen ziyaretine kadar, "Belirli teklifler ve ülkemizdeki yatırım planları için şartların olgunlaşacağına" inandığını belirtti.

Savunma analisti ve Atina'daki Avrupa ve Amerika Çalışmaları Araştırma Enstitüsü Başkanı John Nomikos, Katar yatırımları fikrini memnuniyetle karşıladı. SETimes'a konuşan Nomikos, "Katarlı hükümet yetkilileri, yabancı hükümetlerle işbirliği yaparken son derece ciddiler ve kurallara uyuyorlar." dedi.

Savunma şirketleri, Yunanistan'daki ekonomik kriz sırasında başka yatırım olanaklarına da bakan Katar için kârlı bir iş olabilir. Troyka, Yunanistan'ın 2015 yılına kadar belirlediği bir önceki özelleştirme geliri hedefi olan 19 milyar avrodan düşüşle, 2016 sonuna kadar 11 milyar avro toplaması umuduyla kamu kuruluşlarını özelleştirmesini istiyor.

Eleştirenler, yatırımcılar hükümetin 325 milyar avroluk borcu düşürmek için gelirleri artırmaya çalıştığını bildiklerinden, ülkenin kuruluşlarını ve arazilerini fazla ucuza satacağını savunuyor.

İlgili Makaleler

Loading

Samaras tarafından görüşülecek diğer yatırım alanları arasında, Elliniko projesi gibi gayrimenkul anlaşmaları ve Atina'nın güney kıyısındaki 620 hektarlık eski uluslararası havaalanı arsası yer alıyor. Bir sözcü, Katar'ın devlet varlık fonunun yatırım kolu olan Qatar Holding'in projenin ihale sürecine katılmakta olduğunu söyledi.

Katar, sessizce Yunanistan'a daha fazla yatırım yapıyor. Kraliyet ailesi geçen yaz İyon Denizi'nde Ithaca yakınlarındaki Oxia Adası'nı satın aldı ve Qatar Airways, Atina Uluslararası Havalimanı'nı New York'a gidiş dönüş doğrudan seferler için kullanan tek havayolu şirketi olacağını açıkladı.

Merkezi Atina'da bulunan Güvenlik ve Savunma Analizi Enstitüsü Başkanı İoannis Michelatos SETimes'a verdiği demeçte, "Son birkaç yıldır, Katar tarafından Yunanistan'da enerji, turizm, bankacılık veya inşaat sektöründe yapılacak potansiyel yatırımlardan çok bahsediliyor. Ancak bunların hiçbiri, rekabet, bürokrasi ve siyasi ihtilaflar gibi çeşitli nedenlerden ötürü şimdilik gerçekleşmiş değil." dedi.

Michelatos, "Yunanistan'daki makroekonomik iklimin iyileşmesi ve Orta Doğu'daki dengesiz durum, bu ülkeyi Katar'ın yatırım planları arasına sokarak, Yunan Başbakanı'nın Körfez ülkesine yapmayı planladığı ziyareti gerçekten de çok ilginç kılmakta." dedi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum