Kosova sivil toplumu, şeffaf yönetim mücadelesine vatandaşları da çağırıyor

18/09/2012

Yolsuzlukla mücadele yasaları konusunda kamuoyunun desteğine ihtiyaç var, ama bazı kesimler, bu konuda ortaya atılan son girişimin fayda sağlayacağından şüpheli.

Southeast European Times için Priştine'den Muhamet Brajshori'nin haberi -- 18/09/2012

photo

SETimes'a konuşan FOL Hareketi yöneticisi Petrit Zogaj, başında bulunduğu platformu, şeffaflığın güvence altına alınması bakımından elzem bir destek mekanizması olarak nitelendiriyor. [Laura Hasani/SETimes]

Kosova hükümeti, ülkede yaygın olarak görülen yolsuzluk sorununu önlemek için yeni bir yasa çıkararak, memurlara mal beyanı zorunluluğu getirdi. Yasaya göre memurlar, her yıl yolsuzlukla mücadele dairesine verecekleri beyannamelerle mal varlıklarını belgeleyecek. Ancak ülkedeki pek çok yetkilinin, malvarlıklarını eksik beyan ettikleri yönünde uzun süredir şüpheler de mevcut.

Şeffaf ve hesap sorulabilir hükümet anlayışını teşvik eden FOL Hareketi adlı sivil toplum kuruluşu, bu sorunun üzerine eğilerek, halk arasında "platform" olarak anılan bir girişime ön ayak oldu. Platform sayesinde vatandaşlar, yetkililerin yıllık mal beyanlarını karşılaştırıp, bunların doğruluğuna dair yorum ve bilgi paylaşımında bulunuyor.

SETimes'ın sorularını yanıtlayan FOL Hareketi yöneticisi Petrit Zogaj, "Bu konuda en iyi yöntemin, yetkililerin mal varlıklarına dair bir kamuoyu tartışması başlatmak ve vatandaşları da şüpheli beyannamelere dair yorum, bilgi ve bulgularıyla sürece dahil etmek olduğunu düşündük," diyor.

Platform kapsamında 224 kıdemli kamu görevlisinin ele alındığını belirten Zogaj'a göre platformun kuruluş gerekçesi, ülkede şeffaflığın güvence altına alınması ve yolsuzluğun denetlenmesi bakımından elzem bir destek mekanizmasına duyulan ihtiyaç.

Zogaj, "Platformda yapılan yorumlar, yolsuzlukla mücadele dairesine ve savcılık makamına gönderilerecek ve böylece yıldan yıla verilen raporlarda rastlanan, ancak hakkında herhangi bir makul açıklama yapılmayan hatalı bilgiler ve ciddi farklara dair iddialar soruşturulmaya başlanacak," diyor.

Yolsuzlukla mücadele dairesi başkanı Hasan Preteni ise programı eleştiriyor.

Geçmiş tecrübelere dayanarak, bu tür yolsuzlukla mücadele girişimlerinin, finansman toplamak için bir kılıf olduğunu öne süren Preteni, "Şeffaflık talep ediyorsanız, siz de maaşları nasıl ödediğiniz, nereden finansman sağladığınız gibi konularda şeffaf olmak zorundasınız," yorumunda bulunuyor.

Preteni, FOL Hareketi tarafından başlatılan girişimlerin gerçekçi ve işbirlikçi bir yaklaşım içinde olduğunu düşünmekle birlikte, şeffaflık platformunun gerçek manada bir fayda sağlayacağından şüpheli.

"Mal varlığının şeffaf bir şekilde beyan edilmesi yeni bir buluş değil. Vatandaşlar, kimin neyi beyan ettiğini resmi web sitemizden görebilir. Ayrıca bu platform aracılığıyla bize ulaşacak geri bildirimlerin pek bir fayda sağlayacağını sanmıyorum."

Zogaj ise, Mal Beyanı Yasası'nın soruşturma başlatma ve mal varlığının beyan şekline dair hükümlerini zayıf bulduklarını ifade ederek, yasanın değiştirilmesi için çalışmaya ve kampanya yapmaya devam edeceklerini söylüyor.

"Mevcut yasa, çeşitli yasadışı yollarla elde edilmiş malların beyanname döneminde aklanmasına imkan veren maddeler içeriyor," diye de ekliyor.

Kosova'da 2013 yılında yürürlüğe girecek yeni ceza yasası, yanlış ya da geç beyanda bulunanlara ceza verilmesini öngörüyor.

İlgili Makaleler

Loading

Priştineli hukuk fakültesi öğrencisi Kendrim Şakiri gibi vatandaşlar, yolsuzlukla mücadelenin çok zor bir konu olduğuna dikkat çekerek şöyle diyor:

"Yetkilileri yolsuzluk yapmakla suçlayanlara nasıl güveneceğiz, bilmiyorum. Çünkü raporlarda da belirtildiği gibi, yolsuzluk artık toplumun bir parçası haline geldi. Suçlamalarda bulunanların kendileri de melek değil."

Ancak bazıları, ülkede birisinin yolsuzlukla mücadele etmek üzere harekete geçtiğini görmekten memnun.

Priştine'den Muharrem Gashi, SETimes 'a "Yolsuzluklar yüzünden Kosovo'da biz, nüfusun yarısının işsiz olduğu bir sosyal durumdayız. Yolsuzluk yapan ve bir gecede edindikleri servetlerini gizleyenleri bularak, ülkemize iyi bir şey yapıyoruz." diyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum