Veliler ve yetkililerden, eğitimle ilgili karara protesto

17/09/2012

Yetkililer, Üsküp'ü çocukları siyasete alet etmekle suçluyor.

Southeast European Times için Struga'dan Miki Trajkovski'nin haberi -- 17/09/12

photo

Makedonya'nın Podgorci kasabasında yaşayan çocukların, Arnavutça eğitim veren küçük sınıflarda yasa dışı olarak okutuldukları için, eğitimleri devlet tarafından tanınmayacak. [Miki Trajkovski/SETimes]

Makedonya'nın güneybatısındaki bir okulda hangi dilin kullanılması gerektiği konusunda çıkan anlaşmazlık, 20 çocuğun velilerinin, çocuklarının ilk öğretimlerinin Arnavutluk veya Kosova'da tamamlanmasını talep etmesine yol açıyor.

Struga'daki Goce Delchev Okulu'nda yaşanan anlaşmazlık, yakınlardaki Podgorci köyünde yaşayan çocukları ilgilendiriyor. Çocuklar, karışık dersliklerde birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar Arnavutça eğitim görüyor.

Strugalı yetkililer bu sınıfları Eğitim Bakanlığı'nın onayı olmadan kurduğu için, sınıflar devlet tarafından yasa dışı kabul ediliyor. Bir yasada, ilkokul dersliklerinde en az 24 öğrenci bulunması öngörülüyor.

Bazı ebeveynlerin dediğine göre, Strugalı yetkililer sınıfları son üç yıldır belediye bütçesinden oluştururken, ebeveynlere de soruna çözüm bulma sözü veriyor. Ancak devlet, öğrencilerin öğrenim yılı sonunda diploma almayacağını açıkladı.

Ebeveynler bu ay bir protesto düzenleyerek, Struga'daki hükümet binasının girişini kapattılar.

Necmedin Dervişovski SETimes'a verdiği demeçte, "Beşinci sınıfa gitmesi gereken bir yeğenim var, ama ne yapacağımızı bilmediğimiz için sadece evde oturuyor." diyor.

Ebeveynler, sorun çözülmeyecekse, Priştine ve Tiran'daki hükümetlere çocuklarının okullarına orada devam edip etmeyeceğini soracaklarını söylüyor.

Emir Zuberi adlı bir veli SETimes'a şunları söylüyor: "Bir Arnavut'uz ve bu yüzden de çocuklarımızın Arnavutça öğrenim görmesine izin veriyoruz."

SETimes'a konuşan Semrije Murtazoska adı veli, "Arnavutluk ve Kosova hükümetlerinin yanı sıra Makedonya'daki ilgili kurumları, üç yıllık öğrenimin kaybedilmemesi için kendilerini bu sorunun çözümüne odaklanmaya çağırıyoruz." diyor.

Murtazovska ayrıca, Struga Belediye Başkanı, eski ve görevdeki eğitim bakanları ve bakan yardımcılarının, kendilerinin deyimiyle, bu sorunu çözeceklerine dair yıllar önce verdikleri sahte vaatlerden ötürü hayal kırıklığına uğradıklarını da söylüyor.

Struga Belediye Başkanı Ramiz Merko, velilerin suçlamalarını reddediyor.

"İlk olarak Eğitim Bakanlığı'nın onayını almamıza rağmen, ardından siyasiler müdahale etti ve daha önceki onay geri çekildi." diyen Merko şöyle devam ediyor: "Sonra da bütün sorunlar başladı. Siyasilerden buna karışmamalarını istiyorum. Velilerin protestosunun arkasında, çocukların Arnavutça öğrenim görmesini istemeyen siyasi partiler gizli."

Makedonya Eğitim Bakan Yardımcısı Safet Neziri, SETimes'a yetkililerin çözüm bulmaya çalıştığını söylüyor.

"Gerçek şu ki, bu çocuklar son birkaç yıldır okula gitmesine rağmen, Makedonya'nın eğitim sisteminin dışında yer almaktadır." diyen Neziri şöyle devam ediyor: "Onlara derslerin Arnavutça yapıldığı okuldan okul bitirme belgeleri vererek eğitim sistemine dahil etmeye çalışıyoruz."

İlgili Makaleler

Loading

Neziri, "Ve eğitim sisteminde çalışan herkesten, bu çocukları siyasi amaçlar doğrultusunda her gün istismar etmemelerini istiyorum." diyor.

Struga'da yaşayan 55 yaşındaki Vedat Kolonja, SETimes'a çocukların siyasetin ve siyasilerin kurbanı olduğunu söylüyor.

"Almanca öğrenmek istesem, kim beni bu haktan mahrum bırakacak?" diyen Kolonja şöyle devam ediyor: "Çocukların istedikleri dilde okumalarına izin vermeliler. 21. yüzyılda, vatandaşların temel doğal haklarına saygı duymamak insanlık dışıdır."

Bazı veliler, Strazburg'daki Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayette bulunacaklarını söylüyor. Bu arada Makedon yetkililer de, velileri çocuklarının devlet tarafından yasa dışı kabul edilen dersleri almasına izin vermekten 2.000 avroya varan para cezasına çarptırmakla tehdit ediyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum