Makedonya'daki forum gençlere söz hakkı veriyor

12/09/2012

STK, demokrasi ve iyi yönetim, ihtilaf çözümü ve sivil müdahale kavramlarını Makedon gençlerine tanıtıyor.

Southeast European Times için Üsküp'ten Marina Stojanovska'nın haberi -- 12/09/12

photo

YEF'nin, örgüt meclisinde oy kullanabilen yaklaşık 100 üyesi bulunuyor. [YEF]

1998 yılında kurulan Gençlik Eğitim Forumu (YEF), ülkedeki genç nüfusa hoşgörüyü tanıtan, sorunlarını dile getirme olanağı sunan ve çözüm üretmede yardım eden güçlü bir toplum sağlayarak, kendisini Makedon toplumuna entegre etmiş durumda.

Münazara zeminini temel alan YEF, Uluslararası Münazara Eğitim Derneği'nin üyesi ve Makedonya'da münazara programının uygulanmasında küresel formatları ve standartları izliyor.

Gençlik Eğitim Forumu İcra Direktörü Marjan Zabrchanec SETimes'a verdiği demeçte, "Örgütün, en yüksek örgütsel organ olan YEF Kurulunda oy verme hakkına sahip 100 kadar üyesi bulunuyor. Her yıl, ülke genelinde 14 şehirde çalışan 800'ün üzerinde gönüllü ve program kullanıcısı oluyor." diyor.

Örgütün faaliyete başlamasından bu yana, eğitim programlarına 15 binden fazla lise ve üniversite öğrencisi katılmış. Bunların çoğu (örneğin Gayri Resmi Eğitim, Gençlik ve Eğitim Politikaları ve Gençlik Aktivizmi), mümkün olduğu kadar fazla sayıda genci haklarıyla yakınlaştırmak, sorunlarını dile getirmelerine izin vermek ve tartışma yoluyla çözüm üretmek üzere organize olmuş durumda.

Zabrchanec, "Tartışmalar, münazaralar ve argümanların hepsi de Makedon gençliğinin günlük yaşamının bir parçası. Gençler okulda, aileleriyle, akranlarıyla ve çoğu zaman da sosyal ağlar yoluyla internette çeşitli iletişim yolları kullanıyorlar. YEF'nin çağrıda bulunduğu ve bizim hakkında eğitim verdiğimiz şey, münazara adı verilen bu organize ve yapılandırılmış tartışma türüdür." diyor.

photo

Güneydoğu Avrupa'daki etnik kanunlar hakkında bir tartışmaya katılan öğrenciler. [YEF]

İki yıl süreyle foruma katılan 20 yaşındaki Ana Nesoska, "YEF aracılığıyla kazandığım deneyim ve bilgi, ileride benim için son derece önemli olacak. Bu, Makedonya'da resmi olmayan eğitim veren az sayıdaki örgütten biri. Aynı zamanda da, gençler arasında etnik kökenlerinden kaynaklanan farklılıklara son vermeye çalışan çok ırklı bir örgüt." diyor.

Gençleri karar verme ve kendileriyle ilgili çözümler üretmede yer almaya teşvik etmenin dışında, YEF ifade özgürlüğünü koruma alanında da faaliyet gösteriyor.

SETimes'a konuşan Zabrchanec, "Geleneksel medyaya uygulanan sınırlamaların artmasına tepki olarak, 2011 yılında yeni medyamızı, Makedonya'daki ilk çevrimiçi gençlik radyosunu kurduk. Şimdi, YEF Radyosu ayda 12 binden fazla genç tarafından ziyaret ediliyor ve Makedon şehirlerinden gelen sayısız genç ... programının oluşturulmasında görev alıyor." diyor.

Gerek YEF üyeleri gerekse program kullanıcıları çeşitli ırk ve kültürlerden gelerek farklı toplumsal, dini ve siyasi grup ve toplumları temsil ediyor. Geçen yıl Üsküp'te, şehir otobüslerinde çıkan liseli kavgalarının yol açtığı karışıklık sırasında, YEF üyeleri karışık etnik yapıya sahip bir grup olarak, gruplar arasında tartışmalar düzenlenmesini teşvik eden ilklerden biri oldular.

İlgili Makaleler

Loading

Zabrchanec, "Farklı toplumlardan gelen gençler arasındaki karşılıklı saygı üzerinde çevre, aile ve okulun da büyük etkisi var. Ancak başarılı bir entegrasyon, bu faktörlerin hepsi farklı gruplar arasında iletişim ve etkileşimin başlatılmasına katkıda bulunduğunda mümkün olabilir." diyor.

Makedonya, Avrupa olmasa da Balkanlar'da gençlik örgütlerinin neredeyse var olmadığı az sayıdaki ülkeden biri olmakla birlikte, bunların var olduğu biçim de sosyalist dönemden fazla bir farklılık göstermiyor.

"İşte bu yüzden YEF, özellikle üniversitelerde öğrenci münazara kulüplerinin gelişmesine eğilerek ve gençlik demokrasisini öğrendiğimiz ve uyguladığımız Hukuk Öğreniyoruz kulüplerini güçlendirerek Makedonya'da münazara programları geliştirmeye devam edecektir. YEF, bir ulusal gençlik şemsiye örgütü kurma ve üniversite ve lise öğrenci örgütlerinde çoğulculuğu uygulama yönünde ortaklarıyla birlikte çalışacaktır."

Örgüt, bir takım bölgesel ve uluslararası projelerde de faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Moldova'da yüksek öğrenim alanındaki yolsuzluğu araştıran Güneydoğu Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Öğrenci Ağı'nın da üyesi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum