Yunanistan, devam eden kriz ortamında turizmin toparlanmasını umuyor

04/07/2012

Yunan yetkililer ve şirketler, 2012 sezonunun kaybedildiği yönündeki endişelerin ortasında, isteksiz turistleri geri kazanmaya çalışıyor.

Southeast European Times için Atina'dan Andy Dabilis'in haberi -- 04/07/12

photo

Atina'daki Sintagma Meydanı'nda nöbet değişimi törenini izleyen turistler. [Reuters]

Atina'nın Sintagma Meydanı'ndaki parlamentonun önündeki nöbet değişimi ve meçhul asker mezarı, yaz sıcağının ortasında bile turistlere ideal bir fotoğraf çekme fırsatı sunuyor.

Fakat son zamanlarda orada bir avuçtan fazla insan yok. Çinli iki arkadaşıyla birlikte gösteriye katılan 24 yaşındaki Zuang Zhang, pek çok ziyaretçinin Akropol yerine koyduğu bir görüntü olan polisle çatışan göstericileri görmekten endişeli.

SETimes'a konuşan Zhang, "Biz yabancılar, insanların dövüldüğünü ve biber gazı sıkıldığını görünce bütün hevesimiz kaçıyor." diyor.

Devam eden ekonomik çöküşle birlikte bu tür çekinceler, Yunanistan'ın en büyük gelir lokomotifini yavaşlatıyor.

Yeni koalisyon hükümeti geçen ay göreve gelmeden önce, otel ve tatil köyü rezervasyonları %30 ila %50 oranında azaldı ve yüzlerce otel kapandı.

Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden atılacağı yönündeki korkular, pek çok potansiyel turistte avronun yerini drahmiye bırakacağı yönünde endişeye yol açtı. Yeni hükümet turizm gelirlerinin %12 oranında azaldığını ve bunun da gelen turist sayısında yaklaşık %10'luk bir azalma veya 100 milyon avroluk para kaybına yol açtığını bildirdi.

Seçimlerden sonra, Yunanlı yetkililer devletin kasasını doldurmak ve ülkedeki işçilerin beşte birinin çalıştığı sektörü yeniden canlandırmak üzere sezonu kurtarmak için turistlere güveniyor.

SETimes'a konuşan Yunanistan Oteller Federasyonu Başkan Yardımcısı Andreas Metaksas, "Rezervasyonlar her gün geri geliyor. Seçimler yaklaşırken hiç rezervasyon yoktu." diyor.

Metaksas, %30'luk bir düşüşten endişelenen otelcilerin, şimdi %10'luk bir düşüş beklediğini sözlerine ekliyor.

Sektör yetkilileri Alman turistlere ve yeni bir pazara, Rus turistlere güveniyor.

Ancak Almanya'nın, Yunanistan'daki tasarruf tedbirleri konusundaki ısrarının yarattığı siyasi sürtüşme biraz tatsızlık yaratarak pek çok Alman turisti ülkeye gelmek konusunda isteksiz yaptı - rakamlar %33 düştü.

Atina Otelciler Derneği Başkanı Aleksandros Vassilikos'a göre Yunanistan, 2012 Londra Olimpiyatları ve daha ucuz Kuzey Afrika ülkeleriyle rekabet ettiği için çok başarılı bir yıl bekleyemez.

SETimes'a konuşan Vassilikos, "Rakamlar iyi değil. Rekor bir yıl olan geçen yıla oranla, iki haneli olamayabilecek bir düşüş bekliyoruz. Bu bir trajedi değil, ancak tanık olduğumuz kötü basının rezervasyonlara faydası olmadı." diyor.

Turizm Araştırma ve Tahmin Enstitüsü Haziran-Eylül dönemine ait rezervasyonlarda %32'lik bir düşüş bildirdi ve otel gelirlerinin 870 milyon ila 1,1 milyar avro -toplam gelirlerin beşte biri- seviyesinde düşeceği yönünde tahmin yürüttü.

İlgili Makaleler

Loading

Yunanistan Turizm İşletmecileri Derneği İletişim Müdürü Ksenophon Petropoulos'a göre, devam eden AB finans krizi ve kötü reklam, turizm sezonunu güç duruma sokuyor.

SETimes'a konuşan Petropoulos, "Ziyaretçi çekmek için yapılan önemli indirimler yüzünden, gelirlerde %10-15'lik bir azalma olabilir." diyor.

Atina'nın Sintagma Meydanı'nda SETimes'a konuşan 53 yaşındaki ABD'li turist Cindy Garza, "Gösteriye tanık olup olmayacağımızı bilmiyorduk ve bir şekilde kurtulacağımızı düşündük." diyor.

Yine de öncelikle, Yunanistan ülkeye Garzas gibi daha çok insan getirmek istiyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum