Sırbistan: Demokratlar "out", Sosyalistler "in"

29/06/2012

Sırbistan'ın yeni hükümetini kurma görevinin Sırbistan Sosyalist Partisi lideri İvica Daciç'e verilmesiyle, eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç muhalefete itildi.

Southeast European Times için Belgrad'dan İgor Jovanoviç'in haberi -- 29/06/12

photo

Yeni hükümeti kurma görevi SPS Genel Başkanı İvica Daciç'e verildi. [Reuters]

Sırbistan'da Sosyalistlerle Demokratların parlamento seçimleri sonrasında koalisyon anlaşması imzaladığı 8 Mayıs'ta, iki parti yeni hükümeti kolayca kuracakmış gibi görünüyordu. Ancak bu hiç gerçekleşmedi.

Seçimlerden sonra, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in, görevi, rakibi eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'e vermesine karşın, hükümetin onlarsız kolay kolay kurulamayacağı Sosyalistlerle yapılan görüşmeler, 50 günden fazla sürüncemede kaldı.

İlerlemeciler başbakanlık mevkiini Sırbistan Sosyalist Partisi lideri İvica Daciç'e teklif ettiğinde, Sosyalistler taraf değiştirdi ve 28 Haziran Perşembe günü, Daciç yeni hükümeti kurma görevini Nikoliç'ten aldı.

Nikoliç basın mensuplarına verdiği demeçte, yeni kabinenin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

Daciç ile görüşmesi sonrasında konuşan Nikoliç, "Sırp hükümeti küçük, verimli ve sorumlu olmalı ve halk için önemli meselelerle ilgili kararları uzlaşma yoluyla almalı." dedi.

Daciç, kabinesinin başlıca amaçlarının "ulusal çıkarları, Avrupa entegrasyonunun devamını, sosyal adalet ve eşitliği ve organize suç ve yolsuzlukla mücadeleyi koruyan güçlü bir devlet kurmak" olacağını söyledi.

Yeni hükümet İlerleme Partisi, Sosyalist Parti ve Sırbistan Birleşik Bölgelerinden oluşacak. Son iki parti, son dört yıldır hükümette Demokratlarla ortaktı.

Tadiç, sorunun Sosyalistlere başbakanlık görevini vermeyi reddetmesi olduğunu söyledi.

Haberin çıkması sonrasında basın mensuplarına konuşan Tadiç, "Yeni hükümetin bir şans alma hakkı var, ama sorun şu - bugün Sırbistan'ı yöneten insanlar bütün ciddi sorunları çözmeye yetecek bilgi ve deneyime sahipler mi?" dedi.

Belgrad Üniversitesi öğretim üyesi Dejan Vuk Stankoviç, SETimes'a verdiği demeçte, yeni hükümeti kurmakla ilgili görüşmelerin dönüm noktasının, Sosyalistlere "İlerleme Partisi'nden fazla iyi bir teklif gelmesi" olduğunu söylüyor.

Stankoviç, "Gerçek şu ki, partiler arasında büyük siyasi farklar yok, bu yüzden de asıl soru kimin kimle uyacağı değil, kimin kimle uymayacağı." diyor.

Stratejik Analiz Merkezinden Vladimir Radomiroviç SETimes'a verdiği demeçte, Tadiç'in cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yenilmesi sonrasında meseleleri iyi ele almadığını söylüyor. "Kitlesel gösterileri sonrasında görevden alınan eski rejim temsilcilerinin iktidara geri dönmesi, doğu Avrupa'da ender rastlanan bir şey değil."

Radomiroviç, "O tip hükümetlerin bazıları oldukça iyi çıktı. Ayrıca, İvica Daciç'in 2008 yılında Boris Tadiç ile birlikte hükümete girmesine AB bile karşı çıkmadı ve o kabine o dönemde Batı tarafından 'Avrupa yanlısı' olarak övgü topladı." diyor.

SETimes'a konuşan 26 yaşındaki Milorad Trifunoviç, "Demokratlar ülkedeki ana Avrupa yanlısı güçtür; bu partilerin ülkeyi yönetecek kaliteli kadroya sahip olup olmadığını bilmiyorum." diyor.

Ancak Nikola Jankoviç SETimes'a, yeni hükümetin bir öncekinden daha başarılı olacağını söylüyor. "Ülke, Demokratlarla yolsuzluğun pençesine düştü ve çok zor bir ekonomik dönem geçiriyoruz. Demokrat Parti'yi kim özler bilmiyorum."

İlgili Makaleler

Loading

Kosova'da, Nikoliç-Daciç ittifakı bazılarına Sırbistan'da 1990'lardaki benzer bir güç kombinasyonunu hatırlatıyor.

Kosova'daki Avrupa Hareketi Başkanı Belul Beqaj, ittifakın Sırbistan ile Kosova ve Arnavutlarla Sırplar arasındaki ilişkileri netleştireceğini ileri sürüyor.

"Bu mevcut ikili kuzeyde bir dönüşüm gerçekleştirmeye çalışacak ... burada sağlanacak uzlaşma, iki sistemin de işleyeceği benzersiz bir realitenin tanınması olacaktır. Bunlardan biri, Avrupa yasalarına ve yerel yönetime ilişkin Avrupa Tüzüğüne öncelik vererek kuzeyde ... diğeri de Kosova'nın geri kalanında olacaktır. Kuzey, Kosova'dan çok, Sırbistan'dan kontrol edilecektir."

Bu haber, SETimes muhabiri Priştine'den Linda Karadaku'nun katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum