Bulgar gençleri alkol ve uyuşturucu kullanımında Avrupa'da birinci

19/06/2012

Öğrenciler arasında madde kullanımının azaldığı Batı Avrupa'nın büyük kısmının aksine, Bulgar gençleri arasında alkol ve uyuşturucu kullanımı artışta.

Southeast European Times için Sofya'dan Tzvetina Borisova'nın haberi -- 19/06/12

photo

Bulgar gençleri arasında madde kullanımı artan bir eğilim gösteriyor. [Reuters]

Avrupa Okulu Alkol ve Diğer Uyuşturucularla İlgili Anket Projesi (ESPAD) tarafından yürütülen yakın tarihli bir ankete göre, Bulgaristan gençler arasında alkol, sigara ve uyuşturucu tüketimi açısından Balkanlar ve Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer almaya devam ediyor.

Bulgaristan'da madde kullanımı, amfetaminler ve esrar kullanımının artması ve kız kullanıcı sayısının yükselmesi nedeniyle artıyor.

5 Haziran'da yayınlanan bir çalışma, Sofya'nın amfetamin kullanımı açısından incelenen 36 ülke arasında bir tek Monako'dan sonra ikinci sırada yer aldığını gösterdi. Sonuçlar, ankete katılan Bulgar gençlerinin %7'sinin bu tür maddeleri kullandığını belirttiğini ortaya koyuyor. Bu rakam Arnavutluk, Bosna-Hersek (BH) ve Sırbistan'da %1, Hırvatistan, Yunanistan, Karadağ ve Romanya'da %2, Kıbrıs Rum Kesimi'nde ise %4.

Bazıları, bu uyuşturucu patlamasının ardındaki nedenin, diğer yasadışı maddelere kıyasla fiyatının ucuzluğu olduğunu ileri sürüyor.

Güvenlik nedenlerinden ötürü adını vermeyi reddeden Sofya'lı IH, "Bir esrarlı sigaranın yaklaşık 0,50 avro sent olduğu 2001 ve 2002 yıllarında, amfetaminlerin 1 gramı 15 avroydu. On yıl sonra bugünse, bir gram marihuana 15 avroyken, amfetaminlerin fiyatı 17,5 avro." diyor.

IH, "Bir gram amfetamin, dört veya beş kişiye kafayı buldurmaya yeter. Ayrıca amfetamin aldığınızda, sarhoş olmadan çok fazla içebilirsiniz." diyor.

Bulgar öğrenciler arasında aşırı içki kullanımı Avrupa'daki ortalama oranın bir hayli üzerinde. Çalışma, 16 yaşındaki gençlerin %39'dan fazlasının son 30 gün içinde birden fazla defa üçten fazla içki içtiğini gösteriyor.

Çalışmada yer alan araştrımacılardan biri olan Sofya merkezli Madde Bağımlılığı Ulusal İlgi Merkezi müdürü Momcil Vasilev, "Yaptığımız gözlemler, Bulgaristan'daki toplam 300 bin öğrencinin %5'inin haftada ne az üç kez sarhoş olduğunu gösteriyor ve bu son derece rahatsız edici bir şey." diyor.

Diğer Balkan ülkelerinin çoğunda, gençler arasındaki alkol ve alkol tüketimi seviyeleri, ,çalışmaya katılan ülkelerin ortalamasına kıyasla daha düşük çıktı.

Bazıları, bunun nedeninin bölgenin Batı kültürü ve yaşam tarzına nispeten yakın tarihte açılması ve uyuşturucu pazarlarının daha büyük olması olduğunu ileri sürüyor.

İlgili Makaleler

Loading

ESPAD'ın Bulgaristan baş araştırmacısı Anina Chileva, bu endişe verici trendi tersine çevirmenin anahtarının önleme olduğunu düşünüyor.

SETimes'a konuşan Chileva, "Gençlerin katılımına, kendi aralarında iletişime dayalı etkileşimli bir sağlık eğitimine ve uyuşturucu ve alkolü seçmemenin son moda, yeterli ve akıllı bir seçim olarak görüldüğü bir gençlik ortamı oluşturmaya ihtiyacımız var." diyor.

Vasilev'e göre, bu durum büyük olasılıkla daha kötüye gidecek.

SETimes'a konuşan Vasilev, "Bulgaristan bir örnektir - bütün pazarlara açıldığımız anda, bu pazara da açıldık. Ve pazar varsa, kullanım da vardır." diyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum