Ponta, parlamentodan Başesku ile arasındaki anlaşmazlığı çözmesini istedi

30/05/2012

Milletvekillerine, cumhurbaşkanı ile başbakan arasında ülkenin yurtdışında temsili konusunda bir anlaşma sağlama çağrısında bulunuldu.

Southeast European Times için Bükreş'ten Paul Ciocoiu'nun haberi -- 30/05/12

photo

Başbakan Victor Ponta (solda) ve Cumhurbaşkanı Trayan Başesku, gelecek ayın sonlarında gerçekleşecek bir zirvede ülkeyi kimin temsil etmesi gerektiği konusunda anlaşamıyor. [Reuters]

Başbakan Victor Ponta, parlamentodan, 28 Haziran'da gerçekleşecek Avrupa Konseyi toplantısında ülkeyi kimin temsil edeceği konusunda karar vermek üzere 12 Haziran'da toplanmasını istedi. Ponta'nın çağrısı, bu tür zirvelerde Romanya'yı temsil etme hakkının kime ait olduğu konusunda Cumhurbaşkanı Trayan Başesku ile arasında haftalardır devam eden tartışma sonrasında geldi.

"Şuna açıkça karar vermemiz gerek: oraya kim giderse gitsin, Romanya'yı temsil etme görevi olmalıdır." diyen Ponta, milletvekillerinden neden anlaşmazlığa çözüm bulmalarını istediğine açıklık getiriyor. Başbakan, zirve AB'de ekonomik büyümeyi canlandırma amaçlı tedbirleri konu aldığı için oraya hükümetin başındaki ismin gitmesi gerektiğini savunuyor.

Ponta, "Başesku'nun devlet başkanı olarak ne ekonomik sorunlarla veya politikalarla ilgisi vardır, ne de hükümet veya meclis çoğunluğunun desteğine sahiptir." diye ekliyor.

Geçtiğimiz hafta Başesku, resmi olmayan bir AB zirvesinde Romanya'yı temsil etmesine karşın, Brüksel'deki varlığı son dakikaya kadar tartışılmıştı. İki lider arasındaki siyasi gerginliğin arttığı bir ortamda, Avrupa Konseyi'nden bir temsilci Romanya'ya ayrılmış sadece bir sandalye olduğu konusunda uyarmıştı.

Ponta, Mihai Razvan Ungureanu liderliğindeki bir önceki kabinenin 27 Nisan'daki güven oylamasında devrilmesi sonrasında Mayıs ayı başlarında iktidara gelen üç partili bir koalisyon hükümetinin başında bulunuyor. Yeni hükümet, şu anda ana muhalefet partisi konumunda bulunan demokrat-liberal partideki bir dizi kopuş sonrasında gerçekleşen yeni sandalye dağılımı sonrasında, parlamentoda büyük bir çoğunluğa sahip bulunuyor.

Kuzey İngiltere'deki Bradford Üniversitesi Doğu Avrupa Politikası öğretim üyesi Tom Gallagher SETimes'a, bu yeni anlaşmazlık sonrasında, "Bu protokol sorunu, Romanya'da bu kadar çok siyasi faaliyetin zemininin ne kadar çürük ve temelsiz olduğunu gösteriyor." diyor.

Gallagher, "Denenmemiş bir başbakan altındaki yeni bir hükümetin usulle ilgili meselelerle bu kadar erken uğraşması şaşırtıcı. Romanya'ya gölge düşüren ciddi, uzun vadeli sorunlarla mücadeleye hazırlık durumu konusunda çok fazla güven vermiyor. Ayrıca, Sayın Ponta'nın bu meseleye bu kadar melodramatik bir hava katmasına da şaşırdım. Otoritesini sarsarak cumhurbaşkanını küçük düşürmeye çalıştığı çok açık." diye devam ediyor.

Anayasada, zirvelerdeki temsil meselesi özellikle ele alınmıyor. Buna rağmen, ülkenin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi başkanı Augustin Zegrean, 28 Haziran'da ülkesini Başesku'nun temsil etmesi gerektiğini söyledi. Ponta ise buna, kararı parlamentonun vermesini isteyerek tepki verdi.

İlgili Makaleler

Loading

Fakat milletvekilleri de yargı yetkisine sahip değil. Romanya Avrupa Politikaları Merkezi Müdürü Cristian Ghinea SETimes'a verdiği demeçte, "Sistem net bir şekilde tanımlanmış olmasa da, bu anlaşmazlığın ister parlamento ister Anayasa Mahkemesi mahkemesi olsun, bir hakemi yok. Sağduyu yoluyla çözülmesi gerekiyor." diyor. "Cumhurbaşkanı milletveklleri tarafından seçilmediği için parlamentonun arabuluculukta rolü olmadığı gibi, Anayasa Mahkemesi'nden de sadece yasayla ilgili konularda görüş bildirmesi istenir." diyen Ghinea, Ponta'nın bu durumu sadece Başesku üzerinde baskı oluşturmak için kullandığının da altını çiziyor.

Gallagher, anlaşmazlığın ülkenin imajını lekeleme riski oluşturduğu konusunda uyarıyor. Öğretim üyesi, "Bu son kavga, milletvekillerinin ülkeyi daha iyiye götürme amaçlı yasalar çıkarma şeklindeki doğal rollerinden uzaklaşıp, günün geçerli ulusal sorunları hakkında ciddi bir tartışma forumu olmasının yeni bir örneğidir." diyor.

Gallagher, "Bu olay büyük olasılıkla, Romen siyasi elitinin statü ve protokolle ve ülkenin yasa ve geleneklerini kısa vadeli dar hedeflerine ulaşmak için nasıl manipüle edecekleriyle ilgilenen bir avuç primadonna olduğunu doğrulayacaktır. Bazı diplomatlara ve dış yatırımcılara, ileride Romanya'ya liderlik etmeyi umanların son derece ciddiyetsiz kişiler olduğunu öne sürecektir." diye bitiriyor.

Sokaktaki vatandaşa göre, kavga anlamsız. SETimes'a konuşan 45 yaşındaki pazarlama müdürü Daniel Iordache, " Bu, bir miiktar kişisel çatışma da içeren yeni bir siyasi kavgadan başka bir şey değil. Ama ne de olsa seçim yılındayız. Herhangi bir durumda, herhangi bir galibiyet, dengeyi iki rakipten birisi lehine değiştirecek." diyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum