Bölgedeki NATO hedefleri yavaş da olsa istikrar kazanıyor

25/05/2012

Bu hafta gerçekleştirilen zirvede yayınlanan bir NATO deklarasyonu, Batı Balkan ülkelerini "stratejik açıdan önemli" olarak adlandırıyor.

Southeast European Times için Belgrad'dan İvana Jovanoviç'in haberi -- 25/05/12

photo

Uzmanlara göre, NATO üyeliği bölgeye bir güvenlik şemsiyesi sağlayabilir. [Reuters]

Üyelik faaliyetleri gündemde bile olmamasına rağmen bölgede tüm gözler, Chicago'da bu hafta başında gerçekleştirilen NATO zirvesindeydi.

Afganistan'dan çekilme ve NATO askeri kapasitesine odaklanan konferans, İttifak'a erişim beklentisi içinde olan batı Balkan ülkelerinde büyük ilgi topladı.

Pazartesi günü zirvede yayınlanan bir deklarasyonda "NАТО Batı Balkanlar'ın güvenlik ve istikrarına katkı sağlamaya devam edecektir." dendi. Belge, Batı Balkanlar'ı "stratejik açıdan önemli" bir bölge olarak tanımlıyor.

"NATO'nun kapısı, İttifakımızın değerlerini paylaşan ve üyeliğin getirdiği sorumluluk ve yükümlülükleri üstlenmeye istekli ve yetkin olan tüm Avrupa demokrasilerine açık kalacaktır."

Bu ülkelerden biri de Karadağ. İttifak'a katılmak için hâlâ davet almayı beklese de, bu amaç doğrultusunda gösterdiği çaba ve yaptığı reformlar nedeniyle takdir edildi.

Deklarasyonda, İttifak Karadağ'ı "NATO üyeliği yolunda önemli mesafe kaydetmesi ve Batı Balkanlar'da, bölgede ve ötesinde, güvenliğe yaptığı katkıları ve aralarında bölgesel işbirliği faaliyetlerindeki aktif rolü ve ISAF'a katılımının da bulunduğu yararları" nedeniyle övdü.

Ülkede çoğu kişi NATO üyeliğini, devletin güvenliği ve gelecek açısından en önemli unsurlardan biri olarak görüyor. Pljevlja'lı Milovan Pesic, ülkenin bu hedefe ulaşmak için elinden gelen tüm çabayı göstermesi gerektiğini söyledi.

Pesic SETimes'a "Doğru yönde ilerlediğimizi duyduğuma gerçekten sevindim, ancak birlik olmalıyız - NATO, tüm ulusun ortak hedefi olmalı." dedi.

Zagrep'teki Siyasal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Vlatko Cvrtila'ya göre, Hırvatistan da tam üyeliğe çağrılmadan hemen önce benzer bir durumdaydı. Cvrtila, Karadağ'ın üyelik için en mükemmel konumda olduğunu, ancak hâlâ ek çaba göstermesi gerektiğini söylüyor.

Cvrtila SETimes'a "Karadağ, sadece uygun savunma reformlarının yeterli olmadığını, aynı zamanda ülkenin istikrarlı ve dengeli bir şekilde gelişmesini garantiye alan genel siyasi, ekonomik ve sosyal reformlar da yapması gerektiğini anlamalı. Bu ilerlemeyi, AB ile müzakere süreciyle sağlamalı." dedi.

Bununla birlikte, Bosna-Hersek (BiH) üyeliği konusunda üstesinden gelinmesi gereken daha fazla engel var. Ülke, üyelik için 2010 Eylem Planı'nı uygulamaya başlamış olsa da, iki taraf aynı sayfa üzerinde yer almıyor.

Bir yanda Saraybosna ülkenin İttifak'ın parçası olma isteğine tam destek verirken, diğer yanda Sırp Sumhuriyeti (RS) Sırbistan yanlısı/NATO karşıtı bir duruş sergiliyor.

Bununla birlikte, Güneydoğu Avrupa organize suçla mücadele uzman ekibinin Bosna bölümü yöneticisi Dzevad Galijasevic, Sırbistan'daki siyasi değişiklikler nedeniyle RS'nin, Sırbistan'a üyeliğinde yardımcı olarak bölgedeki güvenlik durumunda önemli bir göreve geçebileceğini söyledi.

Bu durumda NATO erişimi -özellikle Sırbistan için- ülkeyi bir güvenlik "şemsiyesi" altına almakta yararlı olacak.

Galijasevic SETimes'a "NATO burada Kosova, Presevo, Bujanovac, Sandzak, BiH'deki olası çatışmaları yönetmek … ve Sırp Cumhuriyeti'ne, uluslararası saygınlığını artırmasında yardımcı olmak için gereklidir."

Belgrad'daki bazı yetkililer, ülkenin İttifak'a üyeliği konusunda bir referendum yapılmasını istiyor ve bu, halkın nabzı dikkate alındığında çok düşük bir onay şansına sahip.

İlgili Makaleler

Loading

Belgard'lı 28 yaşında bir hemşire olan Lidija Nedeljkovic, İttifak'ın ülkedeki çatışmalar sırasındaki eylemleri nedeniyle, NATO üyeliğine şiddetle karşı çıkıyor.

Nedeljkovic SETimes'a "Onlar bizi bombaladılar ve genelde iki aydan fazla yaşamadık ... Üye olursak, insanlarımız, gitmek ve masum da olsalar başka insanları bombalamak zorunda kalacak ... Bunu istemiyorum!" dedi.

Belgrad Avrupa-Atlantik Çalışmaları Merkezi'nin İcra Direktörü Jelena Milic'e göre, halkın görüşü ne olursa olsun, gidişatı tersine çevirmek hâlâ mümkün.

Milic SETimes'a "Sırbistan NATO'ya katılmalıdır: sadece bir askeri ortak şeklinde ve toplu savunma amacıyla değil, aynı zamanda 21. yüzyılın çeşitli zorluklarına direnç göstermek için zorunlu olarak, diğer liberal ve sosyal demokrasilerin siyasi bir ortağı sıfatıyla da NATO'da yer almalıdır." dedi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum