Mitrovica'da güvenlik artmasına karşın, belediye başkanı ihtiyat konusunda uyarıyor

04/05/2012

Mitrovica Belediye Başkanı, güvenlik ve bütçeyle ilgili bir takım sorunlar olmasına rağmen bunları görmezden geliyor.

Southeast European Times için Mitrovica'dan Muhamet Brayşori'nin haberi -- 04/05/12

photo

Mitrovica Belediye Başkanı Avni Kastrati şehirde güvenliğin arttığına inanıyor. [Laura Hasani/SETimes]

Makamı, kasabanın Arnavut güneyi ile Sırp kuzeyini birleştiren İber Nehri üzerindeki tek köprüye sadece 200 metre mesafede bulunan Mitrovica Belediye Başkanı Avni Kastrati, kasabadaki güvenlik durumunun büyük oranda iyileştiğine inandığını söylüyor.

Kastrati, 7 Nisan'da kentin kuzeyinde meydana gelen bir patlamada bir Arnavut'un hayatını kaybetmesine rağmen, gerginliğin azaldığını ileri sürüyor. SETimes'a verdiği özel röportajda Belediye Başkanı, "Vatandaşlar bunun organize olmayan bir eylem olduğunu, yani aşırılık yanlısı bir grup tarafından gerçekleştirildiğini anladı." diyor.

Olay, yetkilileri çevre kasabalardan kuvvet takviyesi de dahil olmak üzere güvenliği önemli ölçüde artırmak üzere harekete geçmeye sevk etti. Kuvvetler artık daha görünür ve ulaşılabilir durumdalar ve vatandaşlar istediğinde her an müdahaleye hazırlar.

Kastrati, "EULEX ve KFOR yeniden örgütlendi ve şu anda karışık karakterdeki mahallelerde 24 saat devriye ve yaya devriyeler geziyor. EULEX'in hassas bölgelerde sabah 8'den akşam 4'e kadar Kosova polisiyle birlikte hareket etme kararı etkisini gösteriyor." diyor.

Belediye Başkanı, basında 1999 yılından bu yana kasabayı terk ettiği bildirilen 11 bin Arnavut'a ek olarak 7 Nisan'daki olaydan bu yana 40 Arnavut ailenin kuzey Kosovayı terk ettiği yönünde çıkan haberleri düzeltmeye özellikle ilgi gösteriyor.

Kastrati, "Benim ofisimde de kayıtlar, adlar ve soyadları var ve şu anda sadece yedi aile geçici olarak kasabadan ayrılmış durumda. Onlar kasabayı terk etmedi, sadece iki üç günlüğüne uzaklaştı. Gergin bir durumdu ve insanlar korktu." diyor.

Ancak Kastrati, güvenlik alanındaki iyileşmelere rağmen, Kosova için kritik bir gün olarak nitelendirdiği 6 Mayıs'ta Sırbistan'da yapılacak seçimler yüzünden yetkililerin dikkatli olduğu konusunda uyarıyor.

Kuzey Kosova'daki Sırplar tarafından seçilmiş belediye başkanları kuzey Mitrovica da dahil olmak üzere Pazar günkü seçimleri gerçekleştirmeyi planladıklarını söylüyor ve Priştine ve uluslararası toplum bu eylemi yasadışı olarak nitelendiriyor.

Kastrati, "İlk önce ... seçimlerin kabul edilemez olacağını biliyorlar. Fakat seçimleri düzenlemeye kalkışırlarsa vatandaşlar gerginlik yaratmayacaktır, çünkü uluslararası toplumla birlikte Kosova polisinin anayasaya uygun şekilde davranacağından eminler." diyor.

Başkan için durumu karmaşık hale getiren bir unsur, kuzey Mitrovica'nın 1999 yılından beri BM ve Sırbistan tarafından düzenlenen çifte belediye yönetimi altında olması.

Kosova yasaları, kuzey Mitrovica'daki UNMIK yönetiminin masraflarının, maaşlar ve sermaye yatırımları da dahil olmak üzere Mitrovica belediye bütçesinden karşılanmasını öngörüyor.

Ancak Kastrati, yerel makamların kuzey Mitrovica'daki harcamalar üzerinde yeterli denetime sahip olmadığını, bunun da belediye başkanlığının yanı sıra yönettiği bütçe açısından önemli sorunlara yol açtığını açıklıyor.

Kastrati, "Kamu harcamalarına yönelik kamu satın alımlarına ilişkin yasa, bir yıl öncesine kadar uygulanmıyordu ve biz de faaliyetlerimizi hızlandırdık ve prosedürlere uyulmadığı takdirde para transferi yapmıyoruz. Yıl boyunca uygulanması gereken pek çok proje yıl sonunda veya son aylarda yapılıyor ve bu da doğru değil." diyor.

Belediye Başkanı, Mitrovica makamlarının maliye bakanlığına UNMIK için ayrı bir bütçe hazırlanmasını önerdiğini belirtiyor.

Kastrati, "Her yerde yapılması gereken kamu harcamaları denetimi yapılmıyor. Oraya gitmeye çalıştık ama başaramadık, çünkü ne UNMIK ne de dış denetçiler işbirliği yapmıyor." diyor.

İlgili Makaleler

Loading

Başkan, Trepca madeninin potansiyel olarak yeniden hayata geçirilmesinin etnik sorunların yatışması açısından büyük umut verdiğini belirtiyor. Kastrati, "Trepca sorunu çözülürse, hepsi olmasa da pek çok sorun çözülür." diyor.

Trepca, Kosova genelinde 23 bin kişinin çalıştığı, eski Yugoslavya'daki en büyük sanayi kuruluşlarından biriydi.

"Trepca, özelleştirme dairesi tarafından yönetiliyor ve Trepca'dakilerin fazla karar verme yetkileri yok. Bu yüzden de, Trepca'nın çalışmaya başlaması için bir formül bulunursa, bu Mitrovica'daki gergin durumun üstesinden gelmenin ana unsurlarından biri olacaktır." diyen Kastrati, Arnavut ve Sırpların birlikte çalışacak olmasının olumlu bir etki yaratacağını da sözlerine ekliyor.

Kastrati, Mitrovica'nın bir gün tekrar birleşmiş bir kasaba olacağı konusunda umutlu olduğunu ve Ahtisaari planının bu sorunu çözmenin anahtarı olduğunu belirtiyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum