Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç istifa edecek; yeni dönemde aday olmayı planlıyor

04/04/2012

Çarşamba günü istifasını açıklayan Boris Tadiç, 6 Mayıs'ta yapılacak erken seçimde görevde yeni bir döneme aday olmayı planladığını söyledi.

(AP, Reuters, BBC, B92 - 04/04/12)

photo

4 Mayıs Çarşamba günü Belgrad'da istifasını duyuran Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, gelecek ay görevde yeni döneme aday olacak. [Reuters]

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, beş yıllık görev süresinin sona ermesine on ay kala, 4 Nisan Çarşamba günü istifasını duyurdu.

Batı yanlısı bir siyasetçi ve ülkesinin AB üyeliğinin güçlü bir destekçisi olan Tadiç, Perşembe günü Meclis Başkanı Slavica Cukiç-Dejanoviç'e resmi bir mektup göndermeyi planladığını söyledi. Bunun üzerine Cukiç-Dejanoviç'in 6 Mayıs'ta erken seçim çağrısında bulunması bekleniyor.

Demokrat Parti (DS) Genel Başkanı Tadiç, Reuters tarafından aktarılan sözlerinde "Anayasaya uygun şekilde, 6 Mayıs'ta bütün seviyelerde seçimler yapılmasına olanak sağlamak üzere ... görev süremi kısaltmaya karar verdim." diyerek şöyle devam etti: "Bu seçimlere katılacağım ve çetin geçmesini bekliyorum."

Seçimler, parlamento ve yerel seçimlerle aynı tarihte gerçekleşecek.

Tadiç'in DS'si, 1 Mart'ta ülkenin resmi AB aday ülkesi olarak tanınmasını sağlayan Sırbistan'ın iktidar koalisyonunun bir numaralı partisi.

Belgrad merkezli B92 tarafından Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte Tadiç, "Ülkemizdeki olumlu eğilimler nedeniyle, seçimlerde büyük bir iyimserlikle aday olacağım." diyerek şöyle devam etti: "Avrupa entegrasyonu yolunda ilerlemeyi ve ülke haysiyetinin korunmasını sunuyorum."

Ancak Tadiç, önümüzdeki ay yapılacak seçimlerin kendisi için kolay olmayacağını da kabul etti. Sırbistan'ın en popüler siyasilerinden biri olmasına karşın, son kamuoyu anketleri Tadiç'in partisi DS'nin Tomislav Nikoliç'in popülist Sırp İlerleme Partisi'ne (SNP) doğru kaydığını gösterdi.

İki siyasi, hem 2004 hem de 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda karşı karşıya geldi ve ikisini de Tadiç kazandı. 2008 yılında, DS lideri oyların %50'den biraz fazlasını alarak beş yıllık ikinci döneme seçildi.

SNP lideri, Mayıs ayındaki seçimlerde aday olması beklenen çok sayıdaki isimden biri.

Bu kez Tadiç'i yeneceğinden emin olduğunu ifade eden Nikoliç'in Çarşamba günü "seçim kampanyasının adil olmasını" umduğu yönündeki sözleri kaydedildi.

Kosova, Sırp siyasetinin en belalı konularından birisi. Milliyetçiler Tadiç'in eski Sırp eyaletini ülkesinin bir gün AB'ye üye olacağı vaatlerine satmaya hazır olduğunu iddia ediyor.

Kosova, Tadiç'in cumhurbaşkanlığı görevine resmi olarak başlamasından sadece iki gün sonra, 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını ilan etti. DS Genel Başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, partisinin bu konudaki tutumunu değiştirmeyi planlamadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Loading

"Kosova'yı tanımayacağız." diyen Tadiç şöyle devam etti: "Bugün ve yarın cumhurbaşkanı hâlâ benim."

Belgrad, 6 Mayıs'ta yapılacak yerel ve parlamento seçimlerinin, kendisini Sırbistan ile tanımlayan ve geçtiğimiz günlerde Priştine kurumlarını reddeden bir referandum düzenleyen kuzey Kosova'daki bazı bölgeleri de kapsayacağını çoktan duyurmuş durumda. Ancak Kosova makamları, Sırbistan'ın kendi ülke sınırları içinde seçim düzenlemesini önlemek için gerekirse güç kullanacağını belirtti.

Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi SETimes'a verdiği demeçte, "Bu, Sırbistan'ın işi." diyerek şöyle devam etti: "Benim ilgilendiğim tek şey, bunun Kosova'daki güvenlik durumu üzerinde yansımaları olmaması."

Bu haber Priştine'den Linda Karadaku'nun katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum