BH bağımsızlığını kutladı, ama herkes değil

03/03/2012

Bosna-Hersek'in Bağımsızlık Günü tüm ülkede kutlanmadı.

Southeast European Times için Saraybosna'dan Bedrana Kaletoviç'in haberi – 03/03/12

photo

Tuzla şehir merkezinin sakinleri, BHF'nin resmi Bağımsızlık Günü olan 1 Mart Perşembe günü tatilin tadını çıkardı. [Bedrana Kaletoviç/SETimes]

Bosna-Hersek Federasyonu'nda (BHF) 1 Mart Perşembe günü düzenlenen resmi Bağımsızlık Günü kutlamalarına rağmen, Sırp Cumhuriyeti (SC) ve BHF'deki Hırvatlar bunu sıradan bir gün gibi geçirdi.

BH Hırvat Demokrat Birliği lideri Dragan Coviç, "BH'de herkes istediğini kutlama hakkına sahiptir, çünkü biz böyle bir ülkeyiz." dedi.

29 Şubat ve 1 Mart 1992'de düzenlenen bie referandumda, BH vatandaşları zamanın Yugoslav federasyonundan ayrılma ve egemen ve bağımsız bir devlet kurma yönünde oy kullandı. 6 Nisan 1992'de, Avrupa Topluluğu BH'nin bağımsızlığını tanıdı.

Coviç, yasal tatil olarak tanımlanan bu ulusal bayramda, BHF'de bazı kişilerin çalışmayı seçerek bayramın onlar için taşıdığı anlamı belirttiğini söyledi.

SC Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Coviç'in BH Bağımsızlık Günü'nü reddetmesine tam destek verdi.

Dodik, "Bu Boşnak halkının bayramıdır ve buna karşı çıkmıyoruz, fakat SC'de kutlanan bir bayram değildir." dedi.

photo

Siyasiler, 1992'deki bağımsızlık ilanından sonra BH'de1990'larda yaşanan ihtilafta ölenlere taziyelerini sunuyor. [Bedrana Kaletoviç/SETimes]

Üçlü BH cumhurbaşkanlığının üyeleri o güne özel bir anma konferansı düzenledi. Konferansa uluslararası camiadan 200'den fazla yetkili ve BH'li temsilci katıldı. Sırp cumhurbaşkanlığı üyesi Nebojsa Radmanoviç konferansa katılmadı.

Cumhurbaşkanlığı Konsey Başkanı Zeljko Komsiç, "BH, bu bayram ister kutlansın ister kutlanmasın, bağımsız bir devlettir." dedi.

BH Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko, Avrupa Topluluğu tarafından finanse edilen 1992 referandumunun sonucu olarak, bu güne saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Loading

İnzko, "Siyasette yeni bir dönem başladı, iyimserlik, umut geri geliyor. Pek çok proje geri geliyor ve vatandaşlar 20 yıl öncesinden daha iyi işbirliği yapıyor." dedi.

Fakat BH vatandaşları, hâlâ geçmişin yükü ve ekonomik kriz şartları altında olan bir ülkede yaşadıklarını ileri sürüyor, daha iyi günleri umut ediyorlar.

Saraybosna'da yaşayan Merima Hadziç SETimes'a verdiği demeçte, "Her yıl, Bosna-Hersek'imin doğum gününü daha iyi bir sosyal ortamda kutlamasını umut ediyorum." dedi.

Bihaç'tan yaşayan Miralem Abazoviç ise SETimes'a şunları söyledi: "Referandumla, 1.000 yıllık bir geleneğe sahip bir ülkede yaşamaya ilgi gösterdik ve bu yüzden de bu bayram benim bayramım."

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum