BH'deki günlük sınır ötesi alışveriş yerel ekonomiyi canlandırıyor

31/01/2012

Bosna-Hersek'te fiyatların ve vergilerin daha düşük olması, pek çok Hırvat ve Sırp vatandaşını alışverişe sevkediyor.

Southeast European Times için Saraybosna'dan Bedrana Kaletoviç'in haberi -- 31/01/12

photo

BH'de yabancı vatandaşlara yönelik avantajlı KDV ve vergi iadeleri, komşu ülkelerden çok sayıda günlük alışverişçiyi ülkeye çekiyor. [Bedrana Kaletoviç/SETimes]

Bosna-Hersek (BH), düşük vergiler nedeniyle buradaki malların fiyatı komşu ülkedeki fiyatlardan düşük olması sayesinde, bölge genelinde alışveriş meraklıları için popüler bir yer haline geldi.

Hırvatistan'ın kuzeyindeki Osijek'te yaşayan Mirjana Bosiç, "BH'de, Hırvatistan'a oranla paramızla iki kat fazla şey satın alabiliyoruz." diyerek şöyle devam etti: "Sigara, Hirvatistan'da üretilenler bile olmak üzere, BH'de daha ucuz. [Hırvatistan'a] geri dönerken benzin depomuzu dolduruyoruz ve alışverişimiz kesinlikle buna değiyor."

Fiyatların düşüklüğü, BH'nin katma değer vergisinin (KDV) komşularından düşük olmasından kaynaklanıyor: bütün mal ve eşya alımlarında %17. Hırvatistan'da KDV %23 iken, Sırbistan'da bu oran %18, Karadağ'da ise %17.

Hırvatistan'da KDV oranı Mart ayında %25 olacak.

Makedonya tıbbi mallar ve bilgisayar donanımı dışındaki eşyalara %18 oranında KDV uygularken, Moldova'da KDV %20.

KDV, bir üründen elde edilen kâra -bir eşyanın üretim maliyetiyle satış fiyatı arasındaki farka- uygulanan bir vergi. Tahsilatıysa, tedarik zincirindek bir şirket ne zaman bir ürün satın alıp veya üretip tekrar satarsa gerçekleşiyor.

BH Dolaylı Vergilendirme Dairesi tarafından Kasım 2011'de yürütülen bir çalışmada, "BH'deki KDV sistemi, AB üye ülkeleriyle kıyaslandığında çok daha verimli. Geleneksel, makul bir vergi oranı, KDV yolsuzluğuna daha az yer bırakıyor. Çeşitli ürünler için değişken KDV oranları uygulansaydı, tüketici seçimi tehlikeye girebilirdi." dedi.

Bağımsız Hırvat sendikası'ndan Kresimir Sever SETimes'a verdiği demeçte, "Her KDV artışı kaçınılmaz olarak fiyatları yükselttiği için, alışveriş sepeti çok daha hafif ve daha pahalı olacak. Satın alım gücünün düşük olduğu mevcut koşullarda bile, yeni fiyat artışı vatandaşın satın alma gücüne indirilmiş yeni bir darbe olacak." dedi.

Hırvatistan'da gıda ve diğer bakkaliye ürünlerinin fiyatlarında meydana gelen artış ve bütün mal alımlarına yönelik KDV'ye gelecek zamla, Hırvatlar komşu BH'ye düzenli olarak alışveriş gezileri düzenliyor.

İlgili Makaleler

Loading

Bosiç, ""Bir zamanlar yiyeceğimizi Macaristan'dan alırdık. İki veya üç adet aylık alışveriş gezisiyle, Hırvatistan'a oranla %40 veya daha fazla tasarruf ederdik." dedi.

Macaristan'da KDV'nin %25'e yükselmesi sonrasında, Bosiç ailesi BH'den alışveriş yapmaya başlamış.

Sırp Cumhuriyeti'nin (SC) Sırbistan sınırı yakınındaki Bijeljina kenti, Sırbistan plakalı çok sayıda alışverişçi tarafından ziyaret ediliyor.

Bijeljina'daki bir perakende mağazasının müdürü Zdravko Curiç SETimes'a verdiği demeçte, "Sigara, alkol ve kahve aldıklarında KDV iadesi almıyorlar, fakat diğer bütün mallar için alıyorlar. Müşterilerimiz bunu biliyor ve bu yüzden de mağazalarımızda para harcayan bu kadar çok Sırp var." dedi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum