Belgrad'dan Kosova krizinde diyalog çağrısı

27/07/2011

Sınır kapılarında yaşanan kriz, Priştine-Belgrad müzakerelerinin devamıyla ilgili soru işaretleri yarattı.

Southeast European Times için Belgrad'dan İgor Jovanoviç'in haberi -- 27/07/11

photo

Kosova, Sırbistan kaynaklı ithalata konan bir yasağı uygulamak amavıyla, bu hafta Sırp yoğunluklu kuzey bölgesine özel polis güçleri gönderdi. [Reuters]

Kosova özel polis birliklerinin kuzey Kosova'daki Yerince ve Brnjak sınır kapılarının kontrolünü ele alma girişimi 26 Temmuz Salı günü Belgrad'da ateşli tartışmalara yol açarken, iki muhalefet partisi iktidar çoğunluğunun Kosova'daki olayları tartışmayı reddetmesi üzerine meclis oturumunu terk etti.

Yerel Sırpların muhalefetiyle karşılaşan harekete, EULEX ve Kosova polisinin sınırda görevli Sırp üyelerinin Priştine'nin Sırbistan'dan Kosvova'ya yapılan ithalata koyduğu yakın tarihli yasağı uygulamayı reddetmeleri yol açtı.

Sırbistan'ın Kosova ve Metohija Bakanı Goran Bogdanoviç ve parlamentonun Kosova ile müzakerelerden sorumlu heyet başkanı Borislav Stefanoviç, gerginliği azaltmak amacıyla derhal kuzeye gitmelerine karşın, aynı zamanda Sırpları özel güçler geri çekilene kadar barikatlarda kalmaya da çağırdılar.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç de sükunet çağrısında bulundu ve AB ve ABD'yi Priştine'nin operasyonuna son vermeye çağırdı. Salı günü Prag'a yaptığı ziyarette konuşan Tadiç, "ABD'nin merkez kurumlarında bu konuda bir ikilem olduğunu sanmıyorum, fakat ABD yönetiminden bazı kişilerin Priştine'yi bu tür hamlelere teşvik ediyor olması mümkün." dedi.

Sırp cumhurbaşkanı, Priştine'nin hareketinin Sırbistan ile Kosova arasında Mart ayında başlayan ve geçtiğimiz günlerde ilk anlaşma meyvelerini veren diyaloğu tehlikeye atabileceğini söyledi.

Ancak Tadiç ihtilafın tırmanma olasılığın olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Sırbistan savaş açmayacaktır, fakat herkesi şiddet kullanmanın büyük riskler getireceğine dair uyarıyoruz." dedi.

Öte yandan basında çıkan haberlerde, Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç'in Sırbistan'ın BM Güvenlik Konseyi'nde bir acil oturum talebinde bulunduğu şeklindeki sözleri yer aldı.

Belgrad Siyasi Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Predrag Simiç SETimes'a verdiği demeçte, Belgrad'ın ateşli diplomatik çabalar dışında yapacağı iyi bir hamle olmadığını söyledi. Simiç'e göre, Priştine'nin hareketleri gelecek yıl genel seçimlerle karşı karşıya olan Belgrad hükümetini kışkırtma amaçlı. Simiç, "Lahey mahkemesinden sonra AB üyelik yolundaki en büyük engelin Kosova olması Belgrad için kötü haber." dedi.

Gerçekten de, Kosova'daki olaylar Sırbistan'daki partiler arasında yeni bölünmelere yol açtı. Önde gelen iki muhalefet partisi, Sırbistan Demokrat Partisi ve Sırp Radikal Partisi, hükümet Kosova kriziyle ilgili acil bir tartışma başlatmak istemediği için meclis oturumunu terk ettiler.

Sırbistan Demokrat Partisi genel başkanı yardımcısı Slobodan Samarciç, Belgrad'dan durum normale dönmeden Priştine ile müzakere masasına oturmamasını savunuyor.

İlgili Makaleler

Loading

SETimes'a konuşan Samarciç, "Sırp hükümeti, durumun Kosova hükümetinin Sırp mallarının Kosova'ya girişini yasaklama kararından öncesine geri dönmesi için bastırmalı. Aksi takdirde, Belgrad devam eden müzakerelerde şah-mat konumunda olacak." dedi.

Muhalefet, hükümetin Kosova makamlarının kuzeydeki Sırplara kitlesel bir saldırı başlatması halinde ne yapacaklarını telaffuz etmelerini de talep ediyor.

Analist Aleksandar Radiç SETimes'a verdiğ, demeçte, Belgrad'ın fazla hareket alanına sahip olmadığını söyledi. Radiç, "1999 yılındaki savaşa son veren anlaşmada, Kosova'da güvenliği Sırbistan'ın değil NATO'nun sağlayacağı belirtiliyor. Belgrad bu konuda fazla bir şey yapamaz." dedi.

Priştine'nin, Sırbistan'ın Kosova gümrük damgalarını tanımayı reddetmekle Kosova menşeli malların girişini önlediği yönündeki suçlamalarını, Sırbistan Tarım Bakanı Dusan Petroviç de reddetti. Basına konuşan Petroviç, malların Sırbistan'a, Kosova hükümetinin Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması'na katıldığında kullanma sözü verdiği UNMIK damgasıyla girebileceğini söyledi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum