Sırpların bayram ziyafetleri

20/01/2009

İnce kalmaya ve sağlıklı yemeye çalışan Sırplar'ın 19 Aralık'tan 20 Ocak'a kadar ayartılara direnmeleri gerekiyor.

Southeast European Times için Belgrad'dan İgor Jovanoviç'in haberi -- 20/01/09

photo

Sırplar 20 Ocak Salı günü St. Jovan gününü kutladılar. [Nikola Barbutov]

Sırbistan'da 19 Aralık - 20 Ocak tarihleri arasında çok sayıda bayram ve koruyucu aziz günleri yer alıyor. Aziz günleri, başka bir deyişle slava'ların kutlanışı, Sırpların her ailenin bir koruyucusunun olduğu çok tanrılı geleneklerinin bir yansımasını teşkil ediyor. Artık aileler, aile koruyucularının yerini alan Hıristiyan azizlerini anmak için toplanıyorlar. Akraba ve dostların ev sahibi aileyi ziyaret ettikleri üç gün süren koruyucu aziz kutlamaları Sırbistan'da bir gelenek halini almış.

Bayram dönemi 19 Aralık'ta Aziz Nikola Günü ile başlıyor. Ortodoks Hıristiyanları Aziz Nikola'yı mucize bir işçi ve gezginler, denizciler ve balıkçılar da dahil olmak üzere bir çoğunun koruyucusu olarak görüyorlar.

Yeni Yıl kutlamaları ve Ortodoks Noelinin ardından, dini kutlamalar son olarak 20 Ocak'ta, Ürdün Nehri'nde İsa Mesih'i vaftiz eden Aziz Jovan (John) günüyle sone eriyor.

Etten uzak durmaları gereken 40 Günlük Zuhur orucuna tutanlar, Noel yemeğinde içinde et, yumurta veya süt bulunmayan yemeklerle yetiniyorlar. Geleneğe göre inananların oruç boyunca yalnızca balık ve sebze yemelerine izin veriliyor.

Yemekler genellikle fermente edilmiş meyvelerden elde edilen son derece sert bir içki olan Sırp rakija'sıyla başlıyor. Erik veya armut rakija'sı Sırbistan'da özellikle seviliyor.

Geleneksel Sırp mutfağı temelde Osmanlı mutfağına dayanmasına karşın, Yunan, Macar ve Avusturya etkileri de taşıyor.

İlgili Makaleler

Loading

Balık dışında, koruyucu aziz kutlamalarında prebranac adı verilen bir fasulye yemeği de yeniyor. Aşçı fasulyeleri geceden suya koyuyor ve ertesi gün pişiriyor. Onları yağ ve soğan ve kırmızı pul biberle kavuruyor, ardından da bütün malzemeyi derin bir toprak kap içinde fırında pişiriyor.

Oruçtan sonra Sırplar et yemekleri yiyorlar. Ana yemek ya domuz ya da kuzu rostosu oluyor. Ordörv olarak çoğu zaman pihtice, dana eti ve domuzun kulağı, kuyruğu ve iki bacağından yapılan bir yemek yeniyor. Bunlar defne yaprağı, sarımsak, havuç, tuz ve biberle pişiriliyor. Aşçı daha sonradan suyuna jelatin ekliyor ve böylece yemek etin içinde yarı gizli halde durduğu bir jöle görünümü kazanıyor.

Rus salatası da sevilen mezelerden biri. Bunda da bezelye, küçük doğranmış haşlanmış havuç ve patates, kornişon ve mayonez bulunuyor.

Sırp mutfağında, ortasında reçel, üzerindeyse pudra şekeri olan ve insanın ağzında eriyen sandviç biçimli vanilyalı kurabiyeler olan vanilice gibi küçük kurabiyeler de dahil olmak üzere çeşitli tatlılar da bulunuyor.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum