Romanya'nın Moldavya bölgesi kış yemekleri geleneklerini yaşatıyor

06/01/2009

Romanya'nın kuzeydoğu bölgesi olan Moldavya ülkenin en yoksul kısmı olarak bilinmesine rağmen, özellikle kış tatillerinde konukseverliği ve sıcaklığıyla da ünlü.

Southeast European Times için Bükreş'ten Paul Ciocoiu'nun haberi - 09/01/06

photo

Domuz eti birçok yerel yemeğin temelini oluşturuyor. [Gabriel Petrescu]

Konukseverlik, Romanya'nın kuzeydoğusundaki Moldavya bölgesinde meşhur. Kapının eşiğinden geçenin sıcak bir şekilde karşılanacağını herkes biliyor. Romanya'nın en büyük şairi Mihai Eminescu ve tanınmış hikayeci İon Creanga'nın kış gelenekleri ve mutfağıyla ünlü bu bölgeyi övmesine şaşmamak gerek.

Bayramlar, Romanya'nın AB'ye katılmasından bu yana giderek daha tartışmalı bir uygulama olarak görülen geleneksel domuz kesimiyle başlıyor. Kırsal yetiştiriciler İgnat Günü 20 Aralık'ta bir domuz kesiyorlar. Geleneklere göre o gün bir domuzun ölmesi gerekiyor, aksi takdirde o gece rüyasında kendi ölümünü görerek şişmanlama sürecine son veriyor. Şişman bir domuz, üreticinin refah ve sıkı çalışmasını kanıtlıyor.

Domuz eti, Moldavya'nın bir çok yemeğinin temelini oluşturuyor. Ekşi borş ve sobada rosto edilmiş karışık domuz organları -ki genelde ikincisine kırmızı şarap ve ev yapımı koyun peyniri eşlik eder- tochitura moldoveneasca oluyor. Moldavyalılar, domuz eti, pirinç ve çeşitli sebzelerden oluşan için lahana veya asma yaprağına sarılarak ekşi çiğ borş içinde kaynatılmasıyla hazırlanan bir yemek olan sarmale de yapıyorlar. Bu yemek her türlü özel aile etkinliği için olmazsa olmazlardan. Sofrada ne yemek olursa olsun, mısır polentası (mamaliguta) ve turşu hazır bulunuyor.

Caltabosi, normalde içi domuz eti, pirinç ve soğanla doldurulmuş domuz bağırsağından hazırlanan kalın bir sosis türü. Moldavyalılar tavuk ve domuz etini karıştırarak, güçlü sarımsaklı bir tada sahip jöle benzeri bir yiyecek olan racituri de elde ediyorlar.

İlgili Makaleler

Loading

Poale-n brau ve turta cu julfa tipik Moldavya tatlıları. Bunların ilki fırında pişirilmiş yerel bir peynir turtasıyken, ikincisi soba üstünde pişirildikten sonra üzerilerine bal ve ceviz serpiştirilmiş ince yufka katlarından oluşuyor. Bu katlar daha sonra birleştirilerek büyük bir pasta ediliyor.

Kuru üzüm ve cevizle süslenmiş sünger benzeri bir kek olan kozonak, Noel ve Paskalya'da en yaygın olarak yenen tatlıdır.

Moldavyalılar, çoğu uzak bir geçmişten kaynaklanan kış geleneklerini sürdürüyorlar. Yeni Yıl Arifesinde, erkek ve çocuk grupları ev ev dolaşarak yerel sakinlere plugusorul (küçük saban) adı verilen geleneksel bir kortejle hayırlı bir yıl diliyorlar. Kutlamacılar şarkılar söylüyor, düdük, flüt ve küçük çanlar çalıyorlar.

Ertesi gün bereket, sağlık ve saflığı sembolize eden buğday taneleri serpiştiriyorlar. Bölge için tipik olan bir diğer gelenek de, birisinin gerçek veya sahte bir ayı postu giyerek bir flüt müziği eşliğinde dans etmesi.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum