Romanya'da Çingene-Roman tartışması

17/12/2010

Romanya'daki blogcular, bir etnik toplumu adını değiştirmeye çalışan bir tasarıyı tartışıyorlar.

Southeast European Times için Bükreş'ten Paul Ciocoiu'nun haberi – 17/12/10

photo

Bir Roman STK'nın üyeleri, Roman tabirinin Çingene olarak değiştirilmesini amaçlayan bir girişimi Bükreş'te protesto ettiler. [Reuters]

Romanya'daki Romanlar, Demokrat-Liberal milletvekili Silviu Prigoana'nın sunduğu ve etnik grubun resmi adının Roman'dan çingeneye değiştirilmesini isteyen bir yasa tasarısı üzerine ayağa kalktılar. Prigoana, Roman adının başta yabancılar olmak üzere insanların aklını karıştırdığını ve pek çok kişinin Roman dendiğinde Romen zannedebileceğini savunuyor.

Prigoana, "Bu gezegende yüz milyonlarca insan filolojik ve etimolojik eğitimden geçmemiş. Bu yüzden de doğal bir bağlantı kurarak Romanya'nın Romanların ülkesi olduğunu düşünebilirler. Bu da yanlış bir kanıdır." dedi.

Romen hükümeti, Romen Akademisi'nin sunduğu ve çingene isminin Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya gibi pek çok Avrupa ülkesinde kullanıldığını savunan bir tavsiyeye dayanarak Prigoana'nın girişimini destekleyeceğini açıkladı.

Ancak kültür ve dışişleri bakanlığı, Ulusal Roman Dairesi, Etnik İlişkiler Dairesi ve Ulusal Ayrımcılıkla Mücadele Konseyi yasa tasarısına karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Traian Basescu da bunlara katılarak tasarıyı hata olarak nitelendirdi.

30 Kasım'da, yüzlerce Roman sembolik olarak "Me sem rom" (Ben Roman'ım" adı verilen bir protesto gösterisinde hükümet binası ve Romen Akademisi önünde toplandı. Toplum liderleri, yasa tasarısının insan haklarını ihlal ettiği konusunda uyardılar ve çingene teriminin Ortaçağ'da bu etnik toplum için değil, köleler için kullanıldığına işaret ettiler.

Blogcular arasındak tartışma da alevlendi. Agentia Impreuna adlı blogda, "İki ileri bir geri" şeklindeki toplumsal ilerlemeye alışmıştık, ama bu seferki tamamen geriye gitmek gibi görünüyor." sözleriyle hareket eleştiriliyor.

Blog, "Hükümet için, Roman halkı için uluslararası alanda Roman ve Romani terimlerini kullanmaları ve kullanmaya devam etmeleri fark etmiyor. Romanların bundan böyle yurtdışına seyahat etmek için Romen pasaportu taşımaları da fark etmiyor ve Romanya ile özdeşleştirilmeleri yine normal şekilde devam edecek."

Victor Bucur yetkililere pratik bir öneride bulunuyor. "Bu girişimin başarısı, hükümetin Romanya'nın imajına yönelik önyargı kartını oynama becerisine ve en önemlisi de çingene teriminin aşağılayıcı veya ayrımcı bir anlamı olmadığına yönelik son derece sağlam bir argümana dayanıyor."

Yazar, "Tüm dünyada ulusal kimliğimizle ilgili yanlış bir fikir bu. Gezgin etnik köklere sahip olmanın kötü bir yanı yok, ama bizde öyle bir şey yok ve dünyanın da bunu bilmesi gerekiyor." diye de ekliyor.

İlgili Makaleler

Loading

Demokrat-Liberal Avrupa milletvekili Sebastian Bodu, Prigoana'nın tasarısını memnuniyetle karşılıyor. "Çingene terimine geri dönülmesi veya en azından Romanlar için başka bir terim bulunması, bir algı sorununa açıklık getirmek için gereklidir ve hiçbir şekilde bu ırklara yönelik ayrımcılık teşkil etmemektedir."

Bodu yazısında, "Dahası, Şu anda Avrupa'da Roman ve Romen terimleri arasında yaşanan karışıklığın ortadan kaldırılması, hem Romenler hem de kimlikleri, gelenekleri ve kültürleri çingene sözcüğüyle ayrılmaz bir şekilde ilişkili olan çingeneler açısından gerekli. Çingene terimine geri dönülmesi hiçbir koşulda çingenelerin topluma kazandırma programlarını veya Avrupa'daki stratejilere daha yoğun dahil edilme durumlarını etkilemez." diyor.

Dan okurlara, Roman teriminin toplum liderlerinin isteği üzerine düzenlenen bir referandumla ancak 2000 yılında getirildiğini hatırlatıyor. Yazar, "Avrupa'da ve genel anlamda medeni dünyada toplumla birleşmeden anladıkları bu; kapıdan değil camdan girmek ve Romanların Romen olarak kabul edilmesi yönünde karışıklık yaratmak." diyor.

"Çingene tabirinin şeref, kalite, değer ve diğer özellikleri ancak davranışları, gelenekleri ve düşünmeleri yoluyla çingenelerin kendileri tarafından elde edilebilir."

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum