Geçici ittifaklar demokrasiyi tehdit ediyor

14/08/2012

Güneydoğu Avrupa'nın pek çok ülkesine hakim olan sağlıksız siyasi ortamda seçmenler, partilerin temel ilgi alanı olmaktan çıkıyor.

Southeast European Times için Üsküp'ten Aleksandar Pavlevski'nin haberi -- 14/08/12

photo

Makedonya'nın en büyük partisi Makedonya Sosyal Demokrat Birliği'nin taraftarları, Üsküp'teki bir miting sırasında parti lehine sloganlar atıyor. Parti, kısa bir süre önce rakibi Arnavut Demokrat Partisi ile birleşerek koalisyon kurdu. [Reuters]

Analistler, bölgedeki pek çok siyasetçi ve partinin, iktidara gelmek ya da iktidarda kalmak için ideallerini bir kenara bırakıp rüzgara göre yön değiştirdiğini belirtirken, görüş ve inançlarının temsili konusunda partilere olan güvenini kaybeden seçmen ise, kafa karıştırıcı bir çıkmazla karşı karşıya kalıyor.

SETimes'a demeç veren Üsküp'teki Birinci Jüstinyen Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Bilyana Vankovska, "Siyasi partilerin, geleneksel ideolojik ve siyasi oy kalelerini çoktan bir kenara bırakıp, iktidara gelebilmek için herkese her vaatte bulunan birer 'kitle partisi' haline geldiğini," belirtiyor.

Bu durum ise seçmenlerin, bölge ülkelerinin yeni yeni gelişmekte olan demokrasilerine olan inancını hepten yitirmesine yol açıyor.

SETimes'a konuşan 72 yaşındaki Belgradlı Stanka Biliç, duyduğu hayal kırıklığını şöyle ifade ediyor: "Hepimizi yüzüstü bıraktılar. Halk için çalışan yok; herkes kendi hesabına çalışıyor."

Makedon siyaset sahnesinin en sert iki rakibi Makedonya Sosyal Demokrat Birliği (SDSM) ile Arnavut Demokrat Partisi (DPA), hükümeti devirmek üzere koalisyona gitti. Hiçbir siyasi ideolojisi ve belirli bir siyasi-ekonomik programı olmadan bu işe soyunan SDSM-DPA koalisyonu, Mart 2013'teki yerel seçimler öncesinde ülkenin "ilk çoklu etnik yapıda koalisyonunu" kurma iddiasında.

Ülkedeki siyasi manzara ile ilgili düşüncelerini SETimesile paylaşan, Inter Kargo adlı şirketin sahibi Viktor Trifunovski, "Arka arkaya altı seçimden yenilgiyle çıktıktan sonra iktidar olmak istiyorlar, ama seçim programı olmayınca, hem vatandaşlar hem de parti mensupları ne tür bir ideolojiyi savunacaklarını, ne gibi vaatlerde bulunacaklarını bilmiyor," diyor.

Partilerin, ideolojik ilkeler çerçevesi dışında, gelişigüzel birleştiklerini ve aralarında hiçbir ortak değer ve liderlik vizyonu olmadığından yakınan Vankovska ise şöyle diyor:

"Vatandaşlar, muhalefeti pasif ve ekonomik krizi çözmeye yönelik fikirlerden yoksun bir oluşum olarak algılıyor. Esasen sorun sistemde. Bu sorunları çözme girişiminde bulunan siyasetçilerin çoğunun yeterli kapasiteye sahip olmayan, ahlaksız kimseler olduğu görüldü."

photo

Bosna Hersek'teki SDP/SDA koalisyonu dağıldı. [Reuters]

SETimes'a konuşan Prilepli Stevko Dojciniski, "Makedonya'daki seçmenlerin çoğunluğu, altı seçimdir hükümete, daha doğrusu iktidar partisi VMRO-DPMNE ve koalisyon ortağına güveni gösteriyor; çünkü ortaya net bir program koyuyorlar. Makedonya'nın çok partili demokrasi tarihinde ilk kez, hükümet, ne tür sonuçlar elde ettiğine dair halka hesap veriyor," diyor.

Ülkede sağ ve sol partilerin, kamu politikalarının iyileştirilmesine yönelik daha iyi bir siyasi vizyon geliştirilmesi için çalışmak yerine, karşılıklı bir engelleme ve sahtekarlık yarışı içinde olduğunu ifade eden analistler, bu durumun vatandaşları siyasetçilerden soğuttuğuna dikkat çekiyor.

Vankovska'ya göre, "Pek çok kimse, çözümü siyasi partilerin demokratikleşmesinde, yolsuzluk yapan elitlerin bertaraf edilmesinde ya da yeni siyasi partilerin kurulmasında görüyor. Bu tür adımlar, bir miktar iyileşme sağlasa da uzun vadeli bir çözüm olamaz."

SETimes'ın sorularını yanıtlayan Üsküplü Branislav Todorovski, seçmenlerin hükümete duyduğu güveni salt iktidar partilerinin bir program ortaya koyup şeffaflık ilkesi doğrultusunda çalışmasına değil, muhalefetin buna karşılık alternatif fikir ve kadrolar öne sürmemesine de bağlıyor.

Sırbistan'da ise daha önce Demokrat Parti aday listesi bünyesnde yer alan muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti, Temmuz ayında koalisyon ortağı ile yollarını ayırarak iktidar koalisyonuna katıldı.

Parti lideri Rasim Ljajiç, 19 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Bu, partili arkadaşlarımla birlikte aldığımız en zor karar oldu. Attığımız adımın etik açıdan tartışmaya açık olduğunun farkındayım ve bu yüzden de içim çok rahat değil; ancak bu SDPS için bir ölüm-kalım meselesiydi," dedi.

Özgür Seçimler ve Demokrasi Merkezi adlı sivil toplum örgütünden Djordje Vukoviç'e göre temel sorun, parlamento üyelerinin seçimine ilişkin kanunda değil, parti içi personel seçiminde yatıyor.

SETimes'a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vukoviç, "Partiler, kendi saflarından ayrılarak başka partilere geçen milletvekillerini tenkit ediyor. O zaman bu partilere söz konusu milletvekillerini kendi aday listelerine neden aldıklarını da sormak gerek," diye bir eleştiri getiriyor.

Bosna Hersek'teki kaolisyon partileri de "herkes herkesle" anlayışına dayalı harekete ederken, bu durum, iktidar karşısına kaliteli bir alternatif olarak çıkabilmeyi bir kenara bırakın, siyasi lider olmanın bile ne denli zor zanaat olduğunu gösteriyor.

photo

Edi Rama liderliğindeki Arnavutluk Sosyalist Partisi, iki yıl boyunca parlamentoyu boykot etti. [Reuters]

Şu anda ülkede kimin iktidar, kimin muhalefet olduğunu söylemek zor. Ekim 2010'daki genel seçimlerden galip çıkan Sosyal Demokratlar (SDP) ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) bir koalisyon hükümeti kurdu.

Ancak koalisyon ortakları ülkenin siyasi gidişatı konusunda anlaşmazlığa düşünce, geçtiğimiz Haziran ayında koalisyon dağıldı ve SDA yeniden muhalefete düştü.

SDA daha önce SDP'yi kantonlara fazla özerklik tanıyarak Bosna Hersek'in siyasi istikrarını zayıflatmakla suçlamıştı.

SETimes'a konuşan Tuzla Üniversitesi öğretim üyesi Mirza Beciroviç, partilerin ideolojik anlamını yitirdiğini, zira kişisel çıkarların öncelikli hale geldiğini ve bunun neticesinde de seçmenlerin artık partilerin geleceğinin iyileştirilmesi bakımından eskisi gibi önem arz etmediğini belirterek, "SDA'nın iktidar koalisyonundan ayrılmasının ve büyük ihtimalle de tarihe karışacak olmasının gerçek nedeni de bu. Seçmenler, savaş yıllarından bugüne kendilerini aynı ideolojiler çerçevesinde tanımlamıyor," diyor.

Uzmanlara göre ise sorunun en önemli kaynaklarından biri siyasi elitler.

İlgili Makaleler

Loading

Priştine'de yaşayan siyaset yorumcusu ve Infopress gazetesi editörü Kani Mehmedi, SETimes'a verdiği demeçte bu kesimle ilgili şöyle diyor: "Bunların oluşması genellikle uzun zaman alır; ama az gelişmiş ülkelerde bu süre daha da uzundur. Bugün sağlam bir muhalefetimizin olmamasının nedeni bu. Gerçi aynı şeyi iktidar partileri için de söylemek mümkün."

Arnavutluk muhalefetinin, seçim sonuçlarına yaptığı itirazlarla siyasi sistemi durma noktasına getirdiğini belirten Mehmedi, sözlerine şu şekilde devam ediyor:

"Arnavutluk devleti 100. yılını kutlarken, aynı zamanda halkın oylarının istismar edilmesinin de 100. yılını kutluyor. Seçmenlerin verdiği oya tamamen saygı göstermeyi öğrenmeden, ne konumumuzu, ne muhalefeti, ne de devleti düzeltebiliriz."

Bu makale, SETimes Belgrad muhabirleri İgor Yovanoviç ve Boyana Milovanoviç'in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bu içerik SETimes.com için hazırlanmıştır.
Loading
Oy Ver
 
 

SETimes’da yayınlanan makalelerle ilgili yorumlarınızı kabul ediyoruz.

Bu forumu kullanarak Güneydoğu Avrupa’daki diğer okurlarla etkileşime geçmenizi umut ediyoruz. Bu deneyimi ilginç tutmak için, sizlerden yorum politikasında sıralanmış kurallara uymanızı rica ediyoruz. Yorum göndererek, bu kuralları kabul etmiş sayılıyorsunuz. SETimes.com hassas konular da dahil olmak üzere bütün konularda tartışmayı teşvik etmekle birlikte, yayınlanan yorumlar sadece onları gönderenlerin görüşlerinden ibarettir. SETimes bu yorumlarda dile getirilen fikir veya görüşleri onaylamak veya kabul etmek zorunda değildir. SETimes.com yapıcı tartışmaları memnuniyetle karşılamakla birlikte, kopyalanıp yapıştırılmış materyaller, karşılıksız bağlantılar ve tek satırlık sloganların kullanımını teşvik etmemektedir. Bu, moderatörlü bir forumdur. Kötü amaçlı, saldırgan olduğu görülen veya küfür içeren yorumlar yayınlanmayabilir.

SETimes'ın Yorum Politikası

Röportaj

Balkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdüBalkan ülkelerinden AB güvenlik ve savunmasına katkı taahhüdü

Bölge ülkelerinin AB kriz yönetimi misyonlarına, Avrupa Güvenlik ve Savunma Koleji eğitim programlarına ve gizli bilgilerin karşılıklı paylaşım anlaşmalarına katılımı küresel barış ve istikrara destek vermelerine yardımcı oluyor.

SETimes logo

En Popüler

Loading
Loading
Loading

Anket

Avrupa Birliği, Suriye'ye savaşmaya gidenlerin ülkelerine döndüklerinde radikalleşmiş olma ve terörist eylemler gerçekleştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Katılıyor musunuz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum