/Person/Valentin_Inzko

thumbnailLigjebërësit e BiH rrisin përpjekjet kundër korrupsionit
2014-06-23Me legjislacionin e ri, do të ngrihen në BiH institucionet e anti-korrupsionit dhe anti-krimit.
thumbnailPlenumet e shtetasve bëhen zëri i demokracisë në BiH
2014-03-05Lodhur nga funksionimi i dobët i sistemit në vend, shtetasit ë BiH kanë marrë një rol në zgjidhjen e krizës.
thumbnailKritikohet mungesa e reformave të gjyqësorit në BiH
2013-12-09Ndonse reforma gjyqësore në Bosnje dhe Hercegovinë (BiH) nisi në 2011, presioni politik vonoi ngritjen e institucioneve të pavarura gjyqësore.
thumbnailMë shumë viktima vihen të pushojnë në Srebrenicë
2013-07-17Këtë vit 409 viktima u varrosën në Qendrën Përkujtimore të Srebrenicës, në Potoçari, midis tyre një dy-ditëshe që ishte viktima më e re e masakrës më të madhe pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë.
thumbnailInzko: komuniteti ndërkombëtar duhet të marë veprim në BiH
2013-05-21Sipas Përfaqësuesit të Lartë Valentin Inzko, komuniteti ndërkombëtar është shpresa e vetme e vendit.
thumbnailNdarjet politike të BiH shkaktojnë thirrje për reagim ndërkombëtar
2012-12-04Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko kërkon për vëmendje më të madhe nga komuniteti ndërkombëtar.
thumbnailBiH pëson një ndryshim të peizazhit politik
2012-07-31Kriza më e fundit politike në FBiH kërcënon ekonominë e vendit.
thumbnailBH shënon pavarësinë, por jo të gjithë festojnë
2012-03-03Dita e pavarësisë e Bosnjë e Hercegovinës nuk festohet në të gjithë vendin.
thumbnailPasqyra e 2011-tës: Ballkani
2012-01-04Dorëzimi i ish-komandantit serb boshnjak Ratko Mlladiç në gjykatën e OKB-së në Hagë ishte një nga ngjarjet më të rëndësishme në Ballkan më 2011-tës, një vit i cili u shënua gjithashtu nga përleshjet e dhunshme në veriun e paqëndrueshëm të Kosovës.
thumbnailRaporti i Inzkos shkakton reagime të zemëruara në BiH
2011-11-17Një raport dënues mbi gjendjen në BiH bëri shumë politikanë që të fajësojnë komunitetin ndërkombëtar -- dhe veçanërisht OHR -- por analistët thonë se udhëheqësit e BiH-së gjithashtu duhet të mbajnë përgjegjësi.
thumbnailMinistri i jashtëm turk viziton BiH-në dhe thotë se formimi i qeverisë është "i rëndësishëm jetik"
2011-08-31Ahmet Davutoglu thekson mesazhin se formimi i një qeverie shtetërore është vendimtar për të vazhduar integrimin euro-atlantik dhe zhvillimin ekonomik.
thumbnailRS do të paguajë për mbrojtjen ligjore të Mlladiçit dhe Karaxhiçit në Hagë
2011-06-28Emocionet ndizen ndërsa Republika Sërbska njofton se do të ndihmojë financiarisht mbrojtjen ligjore të të dyshuarit të akuzuar për krime lufte Mlladiç dhe të tjerëve të akuzuar nga gjykata e Hagës.
thumbnailZyrtari i SHBA-së: E ardhmja e Ballkanit është në institucionet euro-atlantike
2011-06-23Duke vizituar Ballkanin perëndimor, zyrtari i Departamentit të Shtetit të SHBA-së paralajmëroi për problemet politike të pazgjidhura që pengojnë përparimin.
thumbnailNë proces bisedimet e reformës gjyqësore në BiH
2011-06-15Bisedimet shmangën një shkëmbim të mundshëm dëmtues në mendime midis Përfaqësuesit të Lartë dhe RS.
thumbnailBlogerët: kriza shpërbëhet në BiH, por problemet mbeten
2011-05-20Ndonse një referendum polemik është anulluar, marrëveshja mbi një qeveri të nivelit shtetëror mbetet e pa-arritshme.
Inzko përsërit zotimin për të bllokuar referendumin; Eshton viziton Sarajevën
2011-05-13SARAJEVE, Bosnjë dhe Hercegovinë (BiH) -- Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko përsëriti të enjten (12 maj) se nëse Republika Sërbska (RS) nuk heq dor...
Inzko bën thirrje për reagim vendimtar ndaj planeve të referendumit të RS
2011-05-12UASHINGTON, Shtetet e Bashkuara -- Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko këmbënguli të mërkurën (11 maj) se përgjigjia e bashkësisë ndërkombëtare ndaj...
BE e gatshme që të diskutojë mbi reformat në gjyqësorin e BiH-së
2011-05-11SARAJEVE, Bosnjë dhe Hercegovinë (BiH) -- BE do të jetë e gatshme që të diskutojë mbi reformat gjyqësore në BiH nëse Republika Sërbska (RS) shtyn apo...
thumbnailInzko: BiH ndeshet me krizën më të rëndë pas Dejtonit
2011-05-10Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko shprehu shqetësim të thellë të hënën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.
Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të debatojë mbi gjendjen në BiH
2011-05-09NJU JORK, Shtetet e Bashkuara -- Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të debatojë të hënën (9 maj) mbi gjendjen në Bosnjë dhe Hercegovinë (BiH). Përfaqës...
Focus on Ukraine

Reportazh

Rajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BERajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BE

Zyrtarët rajonalë thonë se ndryshimet më të fundit të personelit në BE do të kenë një ndikim pozitiv në marrëdhëniet me Brukselin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A duhet Greqia të ndryshojë trajtimin e imigrantëve ilegalë?

Po
Jo
Nuk e di