Karolos Papulias

thumbnailGreqia dhe Shqipëria të gatshme të bien dakord mbi kufirin detar
2013-12-18Nënshkrimi i një marrëveshjeje demarkacioni kufitar është në interes të të dy vendeve dhe popujve, thanë zyrtarët.
thumbnailShpresa të ulta përpara takimit të 'krizës' të BE-së
2012-06-27Mënyrat për të zgjidhur krizën e zonës euro do të mbizotërojnë diskutimet përsëri në takimin e nivelit të lartë të rregullt dy ditor të BE-së që fillon në Bruksel të enjten.
thumbnailTurqia mbështet Maqedoninë për në NATO
2012-05-18Turqia shpreson të mbështesë kërkesën e Maqedonisë për në NATO në takimin e nivelit të lartë të javës së ardhshme.
thumbnailGreqia ka qeveri kujdestare përpara zgjedhjeve
2012-05-17Mes shqetësimeve se një raund i dytë i zgjedhjeve do të përfundojë përsëri në bllokim, grekët po tërheqin kursimet nga bankat vendase.
thumbnailEnde jo qeveri për Greqinë ndërsa rritet frika për daljen nga zona euro
2012-05-14Presidenti Karolos Papulias nuk mund të gjejë një marrëveshje koalicioni, duke nxitur përgatitje për zgjedhje të reja.
thumbnailZbehen shpresat për koalicionin grek, kristalizohen zgjedhje të reja
2012-05-11Partitë politike nuk mund të zgjidhin dot nyjen gordiane të masave shtrënguese ndërsa zona euro shqetësohet.
thumbnailTrëmbur nga protestat, Greqia u ndalon shtetasve paradën
2012-03-26Parada e Ditës së Pavarësisë e Athinës është kthyer në një ngjarje private për krerët politikë për shkak të shqetësimeve të demonstrimeve kundër masave shtrënguese.
thumbnailFuria kundër paketave të shpëtimit përçan Greqinë ndërsa afron zgjedhjet
2012-03-13Rendi me dy parti i vendit është në rrezik, por pavarësisht se kush fiton, grekët mund të mos gjejnë ende ndryshim në krye.
thumbnailGreqia dhe Gjermania në një luftë fjalësh mbi masat shtrënguese
2012-02-21Kundërshtarët e vjetër -- që tani janë aleatë të BE-së -- po grinden për atë se kush duhet fajësuar për krizën ekonomike të Greqisë.
thumbnailPartneri i krahut të djathtë në qeverinë e re greke shkakton habi
2011-11-22Partia e vogël e krahut të djathtë LAOS, shpesh e akuzuar për ekstremizëm, u bashkua me koalicionin në pushtet të Greqisë.
thumbnailPapandreu i mbijeton votimit, koalicioni i pasigurt në pritje
2011-11-05Duke bërë një lutje për vazhdimin e ndihmës ndërkombëtare -- dhe një sulm të ashpër mbi rivalët e tij -- kryeministri grek Jorgo Papandreu i shpëtoi ngushtë një votëbesimi.
thumbnailNë përvjetorin e Luftës së Dytë Botërore, grekët thonë "Jo" përsëri
2011-10-31Grekët po kundërshtojnë qeverinë kundër asaj që e shohin si sakrifikim të sovranitetit të vendit ndaj kreditorëve të huaj.
Udhëheqësit grekë nuk arrijnë konsensusin mbi masat e reja të kursimit
2011-05-29ATHINË, Greqi -- Kryeministri Jorgo Papandreu nuk arriti të bindë krerët e opozitës të premten (27 maj) për të mbështetur masat e ashpra të kursimit...
Mijëra vetë protestojnë ndaj masave shtrënguese në Athinë
2011-05-27ATHINE, Greqi -- Mbi 5,000 vetë u mblodhën në Athinën qëndrore të enjten (26 maj) në një ditë të dytë proteste kundër masave të sigurisë të vendosura...
thumbnailKulla mesjetare simbolizon miqësinë serbe-greke
2011-05-02Kulla e re e rinovuar Nebojsha në Beograd është një simbol i solidaritetit ballkanik.
Van Rompuj i BE-së viziton Athinën
2011-04-12ATHINE, Greqi -- Presidenti i BE-së Herman von Rompuj mbërrin në Athinë të martën (12 prill) për bisedime me Presidentin Karolos Papulias dhe Kryemin...
Greqia do të jetë vendi i parë europian që merr drejtpërdrejt gazin azerbajxhanas
2011-04-07BAKU, Azerbajxhan -- Një zyrtar i lartë azerbajxhanas i energjisë tha të mërkurën (6 prill) se Greqia do të jetë vendi i parë europian në të cilin ga...
Turqit dhe qipriotët protestojnë ndaj planeve të Turqisë për të ndërtuar uzina bërthamore
2011-03-21ANKARA, Turqi / NIKOZIA, Qipro -- Qindra veprimtarë në Turqi dhe Qipro morën pjesë në demonstrata të shtunën (19 mars) kundër planeve të Ankarasë për...
Ankara godet përshkrimin e turqve nga presidenti grek
2011-01-24ANKARA, Turqi -- Ministria e jashtme goditi të shtunën (22 janar) një deklaratë të Presidentit grek Karolos Papulias, që iu referua turqve si "barbar...

Reportazh

Bashkëpunimi me NATO-n është vendimtar për Serbinë, rajoninBashkëpunimi me NATO-n është vendimtar për Serbinë, rajonin

Zyrtarët dhe ekspertët thanë se duke bashkëpunuar me NATO-n, Serbia do të shohë përmirësim në sistemin e saj mbrojtës dhe reformat e sektorit të sigurisë.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

Vendet e Ballkanit po punojnë për të përmbushur standardet e BE-së mbi përdorimin dhe zhvillimin e energjisë. E mbështesni ju këtë punë?

Po
Jo
Nuk e di