/Person/Boyko_Borissov

thumbnailKritikohet përdorimi i avionit qeveritar nga zyrtarët në Bullgari
2013-07-13Blogerët sugjerojnë opsione për të shmangur përdorimin e tepruar dhe të papërshtatshëm të aeroplanit qeveritar.
thumbnailAegean Airlines rinis tentativat për të blerë Olympic Air
2012-10-24Aegean Airlines thotë se do të ruhen emrat e logot e të dy kompanive. Gjithashtu në lajme nga biznesi: Kosova dhe Maqedonia nënshkruan një marrëveshje financimi prej 1.2 milionë euro për Programin e Bashkëpunimit Ndërkufitar IPA për 2011-tën.
thumbnailGreqia kryeson rajonin në milionerë
2012-10-03Kroacia, Rumania dhe Serbia e ndjekin nga afër. Gjithashtu në lajmet e biznesit: çmimet e gazit arrijnë rekord botëror në Turqi dhe BiH do të ketë një kredi prej 405 milion euro nga FMN.
thumbnailGoranëve në Kosovë e Shqipëri u ofrohet shtetësi bullgare
2012-04-16Bullgaria ofron shtetësi e përfitime materiale për anëtarët e komunitetit goran në atë që disa e quajnë kthim në politikën e shekullit të 19-të.
thumbnailMalazezët kërkojnë që qeveria të trajtojë çështjet ekonomike
2012-03-21Qytetarët malazezë dëshirojnë rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit. Gjithashtu në lajmet nga biznesi: Bullgaria mund të prishë marrëveshjen e saj me ndërmarrjen shtetërore bërthamore ruse Atomstroyexport.
Nacionalistët bullgarë, dhe muslimanët përplasen në qendër të Sofjes
2011-05-22SOFJE, Bullgari -- Disa vetë u plagosën të premten (20 maj) në qendër të Sofjes gjatë përleshjeve mes përkrahësve të partisë nacionaliste Ataka dhe m...
Ban i OKB-së mbërrin në Turqi
2011-05-08ANKARA, Turqi -- Sekretari i përgjithshëm Ban Ki-moon mbërriti në Turqi të shtunën (7 maj) për të marrë pjesë në Konferencën e 4 të OKB-së mbi vendet...
SHBA dhe Bullgaria do të diskutojnë mbi mburojën anti-raketë
2010-02-14SOFJE, Bullgari -- Kryeministri Bojko Borisov, tha të premten (12 shkurt) se SHBA do të ketë bisedime paraprake me qeverinë bullgare për mundësinë e...
Fermerët grekë heqin disa bllokada
2010-01-24ATHINË, Greqi -- Fermerët grekë zbutën protesta të shtunën (23 janar) pasi u hoqën bllokadat e rreth 20 rrugëve në të gjithë vendin, por 14 të tjera...
Barroso mbështet komisionerin bullgar të caktuar
2010-01-17BRUKSEL, Belgjikë -- Presidenti i Komisioni Evropian (KE), Hoze Manuel Barroso i dërgoi të premten (15 janar) një letër Parlamentit Evropian (PE) duk...
Borisov dhe Parvanov të Bullgarisë në konflkt
2009-11-09SOFJE, Bullgari -- Kryeministri Bojko Borisov dhe Presidenti Georgi Parvanov janë në konflikt pasi Parvanov kritikoi të dielën (8 nëntor) qeverinë e...
Raporti i agjencisë së sigurimit shkakton skandal në Bullgari
2009-10-26SOFJE, Bullgari -- Një raport i një viti më parë nga Agjencia Kombëtare e Sigurimit mbi ndikimin e organizatave kriminale brenda disa ministrive dhe...
Bullgaria heq dorë nga porosia e luftanijeve me Francën
2009-10-13PARIS, Francë -- Qeveria bullgare po heq dorë nga një marrëveshje për të blerë katër luftëanije korveta nga Franca. Kryeministri bullgar Bojko Boriso...
thumbnailDitari diplomatik: Borisov i Bullgarisë viziton Francën
2009-10-13Çështjet ekonomike bullgare dhe investimet e infrastrukturës do të jenë fokusi i bisedimeve në Francë. Gjithashtu në lajmet diplomatike: vendet mesdhetare duhet të përqëndrohen në luftimin e terrorizmit dhe imigracionit të paligjshëm, tha sekretari i përgjithshëm i OSBE Mark Perrin dë Brishambo në Athinë.
Bullgaria thotë po për projektin e Rrymës Jugore
2009-09-20SOFJE, Bullgari -- Bullgaria dhe Rusia ranë dakord të premten (18 shtator) për të përshpejtuar zbatimin e projektit të Rrymës Jugore, gjatë një takim...
OLAF mbështet përpjekjet kundër korrupsionit të Bullgarisë
2009-09-10BRUKSEL, Belgjikë -- Zyra Kundër Korrupsionit (OLAF) e BE mbështet veprimet e ndërmarra nga qeveria e Kryeministrit Bojko Borisov dhe masat kundër ko...
Putin diskuton projektet e ardhshme me Bullgarinë
2009-09-02VARSHAVE, Poloni -- Bullgaria mund të braktisë një nga projektet më të mëdha të energjisë që tashmë ka me Moskën, tha të martën (1 shtator) Kryeminis...
thumbnailHetim i shpejtë i abuzimit nga Borisov
2009-08-14Ish-qeverisë së udhëhequr nga socialitët po i vihet gishti për korrupsionin e dyshuar
Qeveria bullgare krijon një këshill mbikqyrës
2009-08-13SOFJE, Bullgari -- Qeveria e re e Kryeministrit Bojko Borisov vendosi të mërkurën (12 gusht) që të krijojë një këshill të kryesuar nga ministri i fin...

Reportazh

Forcat e armatosura trajnojnë liderët për sfidat e reja globaleForcat e armatosura trajnojnë liderët për sfidat e reja globale

Ambasada Britanike në Maqedoni zhvilloi trajnim për 30 oficerë të rangut të lartë në sektorin e sigurisë.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A mendoni se po funksionojnë përpjekjet për të shkurajuar individët nga rajoni që të mos mbështesin organizatat e dhunshme ekstremiste?

Po
Jo
Nuk e di