/Issue/flooding

thumbnailKroacia, Serbia dhe Rumania kontrollojnë nivelet e larta të ujit të Danubit
2013-07-08Vendet rajonale bashkëpunojnë për të kontrolluar përmbytjen e shkaktuar nga lumi Danub.
thumbnailProjekt i ri i BE-së për të përmirësuar gatishmërinë e Turqisë ndaj përmbytjeve
2012-10-09BE-ja në bashkëpunim me Francën dhe Rumaninë, po financon një projekt të ri për parandalimin e përmbytjeve në Turqi.
thumbnailNdërsa temperaturat ngrihen, rajoni përgatitet për përmbytje
2012-02-29Pas javësh të stuhive të dëborës e temperaturave të ulta, disa vende në Evropën Juglindore po punojnë së bashku për të luftuar rrezikun e ri të fryrjes së ujrave.
Shpallet gjendje e emergjencës në dy ishuj grekë të goditur nga përmbytjet
2011-01-31ATHINE, Greqi -- Autoritetet shpallën të shtunën (29 janar) një gjendje emergjence në ishujt Kos dhe Rodos në Detin Egje për shkak të përmbytjeve të...
SHBA do të ndihmojë rajonin e përmbytur në Shqipëri
2010-12-08TIRANE, Shqipëri -- Ambasadori i ri i SHBA-së në Tiranë Aleksander Arvizu u zotua të martën (7 dhjetor) se Uashingtoni do të ndihmojë autoritetet e S...
thumbnailVendet e Ballkanit ende luftojnë me përmbytjet
2010-12-07Më tepër se 20,000 vetë janë larguar nga shtëpitë e tyre në Ballkan pas shirave të shumtë që shkaktuan përmbytje masive gjatë disa ditëve të fundit.
Shqipëria lufton me përmbytjen historike
2010-12-06TIRANE, Shqipëri -- Autoritetet po kërkojnë ndihmë nga jashtë vendit për të administruar gjendjen e emergjencës të shkaktuar nga përmbytja masive në...
Përmbytje historike detyrojnë vendet e Ballkanit të kërkojnë ndihmë
2010-12-05PODGORICË, Mali i Zi -- Shirat e rrëmbyer kanë çuar lumin Drina në nivelin më të lartë në 100 vjet, duke bërë që zyrtarët në Bosnjë dhe Hercegovinë,...
Shira të mëdhenj godasin Ballkanin
2010-12-03BEOGRAD, Serbi -- Autoritetet në Serbi deklaruan të enjten (2 dhjetor) një gjendje emergjente në disa pjesë qendrore dhe perëndimore të vendit. Shira...
Përmbytjet kërcënojnë Shqipërinë e veriut
2010-12-01TIRANE, Shqipëri -- Shira dhe furtuna të shumtë po godasin Shqipërinë e veriut, duke bërë që banorët të largohen nga shtëpitë e tyre si masë paraprak...
Përmbytjet përfshijnë Shqipërinë e veriut
2010-11-12TIRANE, Shqipëri -- Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur vazhdojnë të shkatërrojnë Shqipërinë e veriut për ditën e tretë të enjten (11 nëntor)...
Përmbytjet godasin Shqipërinë e veriut
2010-11-11TIRANE, Shqipëri -- Përmbytjet goditën Shqipërinë e veriut të mërkurën (10 nëntor), duke detyruar autoritetet që të largojnë banorët e një fshati dhe...
thumbnailPërmbytjet e Kroacisë ndikojnë tek njerëzit
2010-09-24Lumi Sava i Kroacisë mbërriti në nivelin më të lartë të tij në 50 vjet, duke përmbytur fshatrat në periferi të Zagrebit.
Përmbytjet përfshijnë përsëri Shqipërinë e veriut
2010-04-21TIRANE, Shqipëri -- Përmbytjet janë kthyer në Shqipërinë e veriut duke lënë 1,280 hektarë tokë nën ujë. Komiteti i Emergjencave u mblodh të martën (2...
thumbnailLiqeni i Ohrit i mbimbushur
2010-03-22Temperaturat e ngrohta dhe nivelet e lartë të ujit po shkaktojnë alarm në Ohër.
thumbnailBlogerët shqiptarë diskutojnë keqadministrimin e pretenduar në reagimin ndaj përmbytjes
2010-01-22Pas përmbytjeve shkatërruese, blogerët dhe prokurorët pyesin nëse qeveria mund të kishte bërë më shumë.
Qeveria shqiptare vlerëson reagimin e saj ndaj përmbytjes
2010-01-14TIRANE, Shqipëri -- Qeveria e përshkroi të mërkurën (13 janar) reagimin e saj ndaj dy javë përmbytjesh si një sukses dhe ofroi kompensim të garantuar...
OKB ndihmon veriun e përmbytur të Shqipërisë
2010-01-12TIRANE, Shqipëri -- OKB ka caktuar 186,000 euro për rajonet e përmbytura të veriut dhe ka dërguar ekipe për të mbikqyrur gjendjen. Zyra e OKB në Gjen...
Topi i Shqipërisë mban takime mbi gjendjen e përmbytjeve
2010-01-12TIRANE, Shqipëri -- Presidenti Bamir Topi u takua të hënën (11 janar) me Ministrin e Energjisë Dritan Prifti dhe zyrtarë e ekspertë të tjerë për të d...
Vendet e NATO-s dërgojnë ndihmë në veriun e përmbytur të Shqipërisë
2010-01-11TIRANE, Shqipëri -- Greqia, Sllovenia, Franca, Austria dhe Italia dërguan ndihmë në Shqipëri në fundjavë për trajtimin e përmbytjeve shkatërruese në...

Reportazh

Forcat e armatosura trajnojnë liderët për sfidat e reja globaleForcat e armatosura trajnojnë liderët për sfidat e reja globale

Ambasada Britanike në Maqedoni zhvilloi trajnim për 30 oficerë të rangut të lartë në sektorin e sigurisë.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A mendoni se po funksionojnë përpjekjet për të shkurajuar individët nga rajoni që të mos mbështesin organizatat e dhunshme ekstremiste?

Po
Jo
Nuk e di