/Issue/NATO

thumbnailRumania kremton dhjetë vjet në NATO
2014-01-27Ekspertët dhe zyrtarët thonë se anëtarësimi i Rumanisë në NATO kishte një ndikim të madh politik dhe ekonomik në zhvillimin e vendit dhe luajti një rol të rëndësishëm në procesin e saj të pranimit në BE.
thumbnailSistemi kundër-raketave i NATO-s në Rumani do të forcojë sigurinë e Evropës
2013-11-14Një sistem mbrojtje kundër raketave i NATO-s në Rumani do të mbrojë "aleatët në Evropë nga raketat balistike nga Lindja e Mesme," thanë zyrtarë dhe ekspertë.
thumbnailShqipëria integrohet plotësisht në NATO
2013-11-11Vendi arriti objektivat e integrimit në NATO brenda katër viteve dhe po përgatitet për përgjegjësitë e shtuara në aleancë.
thumbnailSerbia bashkohet me NATO-n me synim municionet e tepërta
2013-10-07Serbia po bashkëpunon me NATO-n në disa projekte, duke përfshirë edhe shkatërrimin e municioneve të mbetura.
thumbnailUshtritë ballkanase përpiqen të zbatojnë standartet e NATO-s
2013-08-27Përpjekjet për të bërë të efektshme, për të modernizuar e bërë më të fuqishme forcat ushtarake po tregojnë shenja suksesi.
thumbnailStruktura e NATO-s rrit mbrojtjen e Turqisë
2013-08-26Qendra e re mbulon 11 vende anembanë Evropës Jugore.
thumbnailNjësia luftarake e BiH shkon në Afganistan
2013-01-08Misionet e NATO-s nënvizojnë rëndësinë e integrimit të BiH me institucionet evropiane, thotë një analist.
thumbnailNATO rrit sigurinë e forcat e armatosura të Shqipërisë
2012-11-21Anëtarësimi në NATO ka ndihmuar që të reformohet sektori i mbrojtjes i Shqipërisë si dhe të përfitojë ekonomia e saj.
thumbnailSerbia e NATO punojnë për të zgjeruar bashkëpunimin e përfitimet rajonale
2012-09-24Serbia bëhet gati të fitojë nga marrëdhëniet me NATO-n, tha për SETimes shefi  i Zyrës Ushtarake të Ndërlidhjes të Aleancës në Beograd.
thumbnailNATO kryesore për sigurinë e Turqisë
2012-05-22NATO është garantuesi më i rëndësishëm i sigurisë së Turqisë në rajonin e rrezikshëm e të paqëndrueshëm ku ajo ndodhet.
thumbnailMaqedonia shpreson të tërheqë vëmendjen e NATO-s
2012-05-14Përfaqësuesit e NATO-s do të mblidhen në Çikago këtë muaj.
thumbnailAnëtarët e NATO-s dhe partnerët takohen për të diskutuar mbi dhënien formë të së ardhmes paqësore të rajonit
2012-05-11Shefat e shtabit të ushtrive nga rajoni u mblodhën së bashku për të diskutuar mbi mënyrat e reja të përdorimit të burimeve të mbrojtjes.
thumbnailBiH i afrohet procesit të NATO-s
2012-04-23Përpara takimit të nivelit të lartë të NATO-s muajin e ardhshëm në Çikago, BiH duhet të zbatojë marrëveshjen politike të saj mbi pronën ushtarake.
thumbnailKosova synon të bashkohet me misionet e jashtme paqeruajtëse
2012-04-11FSK mundet shpejt të marrë pjesë në misionet e kryesuara nga NATO në Libi dhe Afganistan.
thumbnailTurqia shënon 60 vjetorin në NATO dhe Maqedonia në pjesën e fundit të rrugës
2012-02-27Ndërsa Turqia shënon një piketë anëtarësimi në NATO, ka shenja inkurajuese për Maqedoninë e Malin e Zi.
thumbnailVendet e Ballkanit do të kontriubojnë në trainimin e kryesuar nga NATO në Afganistan
2011-10-20Misioni do të kontriubojë për Shkollën e Policisë Ushtarake afgane në Kabul, ku trainerët nga vendet e Ballkanit do të ndihmojnë policët të zhvillojnë aftësi të specializuara.
thumbnailPubliku turk, politikëbërësit të ndarë mbi NATO-n
2011-07-16Shumica e analistëve thonë se Aleanca vazhdon të jetë jetike për sigurinë kombëtare të Turqisë. A mund të bindin ata një publik gjithnjë e më të paduruar?
thumbnailNë nënshkrimin e një ere të re, Beogradi pret konferencën e NATO-s
2011-06-16Zgjedhja e kryeqytetit të Serbisë si vend të konferencës, kishte rëndësi të madhe simbolike, sipas analistëve.
thumbnailKreu i NATO-s dëshiron forcimin e lidhjeve me Serbinë
2011-05-31E ardhmja e Serbisë është "një bashkëpunim produktiv dhe me përfitim të ndërsjelltë" me BE-në dhe NATO-n, thotë Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Anders Fogh Rasmusen.
Bullgaria pret Asamblenë Parlamentare të NATO-s
2011-05-30SOFJE, Bullgari -- Presidenti Georgi Parvanov po takohet të hënën (30 maj) me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Anders Vogh Rasmusen. Ky i fundit ë...
Focus on Ukraine

Reportazh

Stërvitjet e përbashkëta ushtarake forcojnë ushtritë e BallkanitStërvitjet e përbashkëta ushtarake forcojnë ushtritë e Ballkanit

Vendet pjesëmarrëse thanë se stërvitjet rrisin bashkëpunimin rajonal dhe mbështesin sigurinë e rajonit.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A po bën mjaft qeveria e vendit tuaj për të frenuar kërcënimet e bëra nga grupi ekstremist i Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit?

Po
Jo
Nuk e di