Inzko vendos afatin që RS të anullojë vendimin e referendumit

06/05/2011

SARAJEVE, Bosnjë dhe Hercegovinë (BiH) -- Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko i dha të enjten (5 maj) udhëheqjes së Republikës Sërbska (RS) shtatë ditë për të anulluar vendimin e tyre të referendumit. Inzko tha se do të udhëtojë në Nju Jork të hënën, për të folur përpara Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke shtuar se nëse RS nuk heq dorë nga plani i referendumit deri a ai të kthehet, ai do të përdorë pushtetet e tij të Bonit për të anulluar referendumin. Njoftohet se ai mbështetet në këtë nga Këshilli i Zbatimit të Paqes (PIC). Ambasadorët e vendeve pjesëmarrës u takuan me të në Sarajevë të enjten. RS dëshiron që të zhvillojë një referendum në fillim të qershorit, për të pyetur shtetasit e saj nëse miratojnë vendimet e detyruar të përfaqësuesit të lartë, veçanërisht ato referuar krijimit të gjykatës dhe prokurorisë shtetërore të BiH-së. RS pretendon se gjykata ka qenë jashtëzakonisht e paragjykuar ndaj të paditurve serbë. (Dnevni Avaz, RTRS, Vesti Online, Nezavisne Novine - 05/05/11)

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Focus on Ukraine

Reportazh

Të afërmëve të Srebrenicës u pëlqen verdikti hollandez, por nuk janë të kënaqur plotësishtTë afërmëve të Srebrenicës u pëlqen verdikti hollandez, por nuk janë të kënaqur plotësisht

Disa besojnë se verdikti është hapi i parë në ekspozimin e së vërtetës lidhur me çfarë ndodhi në Srebrenicë në 1995.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

Jeni dakord me një propozim për Greqinë që të reduktojë dënimet me burg për njerëzit e dënuar për korrupsion?

Po, vënia e gjobave është mjaft për një ndëshkim për krime jo të dhunëshme
Jo, njerëzit e dënuar për korrupsion dhe mashtrim, duhet të ndeshen me dënime të forta
Nuk e di