Drucas i Greqisë diskuton Qipron me Ban të OKB-së

20/02/2011

NJU JORK, Shtetet e Bashkuara -- Ribashkimi qipriot ishte ndër temat kryesore të diskutuara nga ministri i jashtëm grek Dimitris Drucas gjatë takimit të tij me Sekretarin e Përgjithshëm Ban Ki-mun të premten (18 shkurt) në Nju Jork. "Ne duam të shohim një zgjidhje, dhe zgjidhje sipas mendimit tonë duhet të jetë në bazë të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, por edhe në respektimin e plotë të acquis communautaire të BE,'' tha Droutsas më pas. Ai u bëri thirrje udhëheqësve qipriot turk të jenë më konstruktiv në bisedimet në vazhdim të ribashkimit. Për sa i përket mosmarrëveshjes së gjatë për emrin me Shkupin, Droutsas riafirmoi angazhimin e Greqisë për të gjetur një zgjidhje. (Famagusta Gazeta - 19/02/11; ANA-MPA - 18/02/11).

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Focus on Ukraine

Reportazh

Të afërmëve të Srebrenicës u pëlqen verdikti hollandez, por nuk janë të kënaqur plotësishtTë afërmëve të Srebrenicës u pëlqen verdikti hollandez, por nuk janë të kënaqur plotësisht

Disa besojnë se verdikti është hapi i parë në ekspozimin e së vërtetës lidhur me çfarë ndodhi në Srebrenicë në 1995.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

Jeni dakord me një propozim për Greqinë që të reduktojë dënimet me burg për njerëzit e dënuar për korrupsion?

Po, vënia e gjobave është mjaft për një ndëshkim për krime jo të dhunëshme
Jo, njerëzit e dënuar për korrupsion dhe mashtrim, duhet të ndeshen me dënime të forta
Nuk e di