BE gati të caktojë 3.5 miliardë euro për Kroacinë

09/11/2009

ZAGREB, Kroaci -- BE do të caktojë gati 3.5 miliardë euro për Kroacinë në vitet e parë të anëtarësimit të vendit, njoftoi media vendase të dielën (8 nëntor), duke cituar një propozim financiar të hartuar nga Komisioni Europian. Llogaritjet janë bazuar në supozimin se Kroacia do të bashkohet me BE më 2012. Pjesa më e madhe e këtyre fondeve do të drejtohet në sigurimin e forcës lidhëse për rritjen e punësimin dhe nxitjen e konkurrencës. Një tjetër marrës i madh fondesh do të jetë sektori i bujqësisë. Kroacia, nga ana e saj, pritet të kontribuojë me 1.2 miliardë euro në buxhetin e BE në dy vitet e parë të anëtarësimit. (HINA, Poslovni, Nova TV, HRT - 08/11/09)

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Reportazh

Rajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BERajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BE

Zyrtarët rajonalë thonë se ndryshimet më të fundit të personelit në BE do të kenë një ndikim pozitiv në marrëdhëniet me Brukselin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A duhet Greqia të ndryshojë trajtimin e imigrantëve ilegalë?

Po
Jo
Nuk e di