Gruevski i Maqedonisë mbështet referendumin mbi emrin

01/11/2009

SHKUP, Maqedoni -- Kryeministri Nikola Gruevski tha të premten (30 tetor) se vendi i tij nuk do të ndryshojë emrin e tij pa një referendum. Ai u takua në mënyrë jozyrtare të enjten me kryeministrin grek George Papandreu, gjatë takimit të Këshillit të Evropës në Bruksel. Në një intervistë me agjencinë e lajmeve MIA, Gruevski theksoi se qeveria e tij mbështet idenë e një referendumi, megjithëse disa zyrtarë të lartë të BE-së -- duke përfshirë shefin e politikës së jashtme Havier Solana -- e kanë refuzuar atë. Gruevski theksoi se pa një referendum, nuk ka mundësi për zgjidhjen e një konflikti të zgjatur me vendin fqinj Greqinë. (Utrinski Vesnik - 31/10/09; AP, MIA, A1, Sitel - 30/10/09)

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Focus on Ukraine

Reportazh

Gjenerali i NATO-s thotë se Aleanca është e fokusuar në Ukrainën, terrorizminGjenerali i NATO-s thotë se Aleanca është e fokusuar në Ukrainën, terrorizmin

Gjenerali i lartë i NATO-s tha se vendet në aleancë po bashkëpunojnë për të luftuar ekstremizmin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A është Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit (ISIL) një kërcënim për Europën Juglindore?

Po
Jo
Nuk e di