Sllovenia nuk po bllokon më bisedimet e hyrjes të Kroacisë

28/10/2009

LUKSEMBURG -- Ministri i Jashtëm slloven Samuel Zbogar tha të martën (27 tetor) se vendi i tij nuk po bllokon më ndonjë kapitull të bisedimeve në bisedimet e pranimit të Kroacisë, por ende kundërshton disa prej tyre. Zbogar po fliste në periferi të takimit të ministrave të jashtëm të BE në Luksemburg. Ai informoi Komisionerin e Zgjerimit të BE Olli Rehn dhe Ministrin e Jashtëm suedez Karl Bildt rreth përparimit në një marrëveshje arbitrimi midis të dy vendeve lidhur me grindjen e tyre të gjatë për kufirin. Kroacia rifilloi procesin e pranimit të saj më 2 tetor duke hapur gjashtë kapituj të bisedimeve dhe duke mbyllur pesë. Megjithatë, Lubljana nuk miraton hapjen e tre kapitujve të tjerë, duke thënë se kjo nuk ka të bëjë fare me mosmarrëveshjen për kufirin. (HINA, Poslovni, Nova TV, STA - 27/10/09)

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Focus on Ukraine

Reportazh

BE i kërkon Ballkanit të luftojë korrupsionin në sektorin e energjisëBE i kërkon Ballkanit të luftojë korrupsionin në sektorin e energjisë

Një raport i ri rekomandon reforma të sistemit të drejtësisë për t'ia dalë korrupsionit në marrëveshjet energjitike.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

Serbia zëvendësoi pesë nga shtatë shefat e vet të policisë, sepse qeveria tha se ishte e pakënaqur me përpjekjet për të eliminuar korrupsionin. Sa i suksesshëm është vendi juaj aktualisht në luftën kundër korrupsionit?

Shumë i suksesshëm
Disi i suksesshëm
Mesatar
Disi i pasuksesshëm
Shumë i pasuksesshëm