Ministrat e jashtëm të BE i kërkojnë BiH që të vazhdojë reformat

28/10/2009

LUKSEMBURG -- Ministrat e jashtëm të BE i bënë thirrje të martën (27 tetor) udhëheqësve politikë boshnjakë që të marrin përgjegjësi më të madhe dhe të kërkojnë kompromis me qëllim që të sigurojnë të ardhmen e Bosnjë dhe Herzegocinës (BiH) në BE dhe NATO. Ata u kërkuan gjithashtu atyre që përdorin këtë mundësi dhe të vazhdojnë dialogun mbi një paketë reforme të propozuar nga SHBA dhe BE, të nevojshme për të sjellë vendin më pranë dy organizatave. Pas takimit të tyre në Luksemburg, ministrat e jashtëm të 27 vendeve të bllokut theksuan gatishmërinë e BE për të vazhduar punën me politikanët boshnjakë. Ministri i Jashtëm suedez Karl Bildt, vendi i të cilit mban presidencën me rotacion të BE, i paralajmëroi ata që të mos zvarrisin këmbët pasi vendi mund të mbetet prapa të tjerëve në Ballkanin perëndimor. (RTRS, Fena, B92, Beta - 27/10/09)

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Reportazh

Rajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BERajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BE

Zyrtarët rajonalë thonë se ndryshimet më të fundit të personelit në BE do të kenë një ndikim pozitiv në marrëdhëniet me Brukselin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A duhet Greqia të ndryshojë trajtimin e imigrantëve ilegalë?

Po
Jo
Nuk e di