Zbulimi i Plazhit të Dhërmiut të Shqipërisë

07/07/2009

Uji i pastër i Detit Jon dhe shkëmbinjtë e bardhë rrethues e bëjnë plazhin jugor shqiptar një mjedis të këndshëm.

Teksti dhe fotografitë nga Sami Neza për Southeast European Times në Tiranë -- 07/07/09

photo

Një restorant vendas, me pamje nga plazhi, ka një menu të gjërë ushqimesh deti.

"Mbyllni sytë dhe imagjinoni se jeni mes gjelbërimit dhe freskisë së ullinjve, limonëve dhe portokalleve, ndërsa magjia e detit blu shtrihet përpara syve tuaj; aroma ju mbush mushkëritë. Tani, hapni sytë, jeni në Plazhin e Dhërmiut [pema e lisit]," thotë një libër turistik.

Duke u larguar nga Tirana në 8 të mëngjesit, bëra makinën gati dhe u nisa drejt Detit Jon.

Pasi udhëtova për rreth dy orë, ndalova në Orikum, një qytet i vogël bregdetar pranë qytetit të Vlorës. Orikumi, që e mori emrin e tij nga qyteti i lashtë Orikum, që ndodhet në periferi të tij, ishte një bazë ushtarake e rëndësishme Jul Çezarin dhe ushtrinë romake.

Pas largimit nga Orikumi, unë vazhdoj në Llogara, parku kombëtar që gjendet rreth 1,100 m mbi nivelin e detit.

Ka vende në pyjet e pishave të Llogarasë ku turistët mund të shohin plazhin e bukur të Dhërmiut aty poshtë dhe atë që duket si një det blu pa fund.

Pas një rruge prej tre orësh, mbërrita në fshatin e Dhërmiut, të mbushur plot me shtëpi të bardha dhe shkurre qitroje.

photo

Bregdeti është i rrethuar me kabina.

Një linjë autobuzash shkon nga Tiranë në Dhërmi dhe një biletë kushton rreth 7 euro. Unë shpenzova rreth 30 euro me makinë, kështu që autobuzi është një mënyrë e lirë transporti.

Plazhi i qetë i Dhërmiut është rreth 5 km i gjatë dhe zakonisht është pothuajse bosh, edhe gjatë pikut të sezonit turistik. Pasi kalon shkëmbinjtë dhe e bardhë dhe rërën e trashë, deti është i pastër. Bregdeti është i rrethuar me kabina dhe një hotel lluksoz, që kushton rreth 25 euro për natë.

Një restorant vendas, i vendosur pranë kabinave, ka një menu të gjërë ushqimesh deti -- lëvrek, oktapod, sepje dhe kallamar.

Artikuj që kanë lidhje

Loading

Pronari i restorantit Lorenc Gjukuria mishëroi shpirtin e Dhërmiut duke recituar një moto të vjetër shqiptare "Pranë detit, pranë mbretit".

Një bar në plazh gjendet ndërmjet rërës dhe pyjeve që e rrethojnë, i ndërtuar mbi një bunker komunist të vjetër dhe i quajtur "Ekzotik". Pijet në bar janë të shtrenjta, rreth gjashtë euro.

Në vendin e pushimit mund të bëhen shumë gjëra, të tilla si ski në ujë, parasailing dhe peshkim.

Për ata që kërkojnë jetën e natës, një fshat gjendet jo larg, rreth 3 km, që ofron një larmi pabesh dhe klubesh të kërcimit dhe ku pushuesit qëndrojnë deri në orët e para të mëngjesit.

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Reportazh

Rajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BERajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BE

Zyrtarët rajonalë thonë se ndryshimet më të fundit të personelit në BE do të kenë një ndikim pozitiv në marrëdhëniet me Brukselin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A duhet Greqia të ndryshojë trajtimin e imigrantëve ilegalë?

Po
Jo
Nuk e di