Partitë pro-serbe kundërshtojnë kushtetutën e Malit të Zi

26/10/2007

Kushtetuta e re malazeze u miratua të hënën pasi 55 nga 76 anëtarë të parlamentit votuan në favor të saj, duke lënë shtangur serbët.

Nga Igor Jovanoviç për Southeast European Times në Beograd - 26/10/07

photo

Dy të tretat e parlamentit miratuan kushtetutën. [AFP]

Kushtetuta e parë e Malit të Zi, që nga pavarësia e saj vitin e shkuar, u kalua në parlament të hënën (22 tetor). Pas bisedimeve të gjata e të ndezura midis qeverisë e opozitës, kushtetuta fitoi mbështetjen e dy të tretave të parlamentit duke shmangur një referendum.

"Kushtetuta e re mbron rendin e ligjit si të drejtat njerësore dhe ato të pakicave," tha kryetari i parlamentit Ranko Krivokapiç. Ai vuri në dukje gjithashtu rëndësinë e një neni kushtetues që do ta lejonte parlamentin të votonte me shumicën e dy të tretave në se vendi duhej të bashkohej me BE.

Kushtetuta e re përmbush një kriter në ofertën e Malit të Zi për anbëtarësimin në Bashkim. Vendi nënshkroi një marrëveshje stabilizimi dhe shoqërimi në 15 tetor.

Megjithatë, në vend të një konsensusi politik, kushtetuta e re ka zgjeruar të çarën midis partive qeverisëse dhe opozitës, e cila mbron marëdhënie më të ngushta me Serbinë.

Kisha ortodokse serbe është kundër kushtetutës së re për shkak se ajo e cilëson kishën si një komunitet fetar pa deklaruar emrin e saj të plotë dhe rolin historik. Përfaqësuesi i kishës ortodokse serbe në Malin e Zi, peshkopi Amfilohije Radoviç tha se kushtetuta e re "pështyn" mbi kishën.

Partitë shqiptare gjithashtu janë kundër kushtetutës së re për shkak se kërkesa e tyre për dhënien e statusit të komunës Malësisë, një rajoni me një shumicë populllsie shqiptare, nuk u miratua.

Partitë pro-serbe janë kundër kushtetutës së re më së shumti sepse ato pretendojnë se përafërsisht 200,000 serbë, që llogariten për rreth 30% të popullsisë së Malit të Zi, kanë tani statusin e pakicës.

Fakti që ndez kritikën e tyre ndaj kushtetutës është se gjuha malazeze ka zëvendësuar atë serbe si gjuhë zyrtare ndërsa gërmat cirilike dhe latine janë barazisht në përdorim dhe në regjistrimin e fundit, shumica e shtetasve malazezë thanë se flasin serbisht. Një shqetësim shtesë i opozitës është se serbët nuk kanë më të drejtën e shtetësisë së dyfishtë.

Artikuj që kanë lidhje

Loading

Miratimi i dokumentit ka krijuar gjithashtu të çara brenda opozitës. Partitë e tjera qortuan Lëvizjen për Ndryshim të Nebojsha Medojeviç për mbështetjen e kushtetutës dhe bërjen të mundur të miratimit të saj. Partia Boshnjake e opozitës votoi gjithashtu për kushtetutën.

Partitë qeverisëse, nga ana tjetër, kanë shprehur kënaqësi me kushtetutën e re. Ish kryeministri dhe kreu i Partisë qeverisëse Semokratike të Socialistëve, Milo Gjukanoviç tha se ajo kompleton rivendosjen e shtetit të Malit të Zi. Ai shtoi se kjo do të përshpejtonte integrimin evro-atllantik.

Shefja e misionit të OSBE në Malin e Zi, Parashkeva Badesku tha se kushtetuta e re është në përputhje me rekomandimet e Këshillit të Evropës". Badesku i tha medias se me kushtetutën e re "Mali i Zi ka bërë edhe një hap të rëndësishëm në përpjekjen e tij për të forcuar reformat demokratike dhe rendin e ligjit."

Opozita Lista Serbe i ka kërkuar publikut të mos i bindet kushtetutës së re, pasi ajo "diskriminon serbët". "Tani e tutje ne do të luftojmë për barazinë e serbëve në Malin e Zi," zotohet një njoftim për shtyp.

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com.
Loading
Voto
 
 

Ne mirëpresim komentet tuaja lidhur me artikujt e SETimes.

Ne shpresojmë që ju do të përdorni këtë forum për të bashkëvepruar me lexuesit e tjerë në të gjithë Evropën Juglindore. Në mënyrë që ta mbajmë këtë eksperiencë interesante, ne ju kërkojmë të ndiqni regullat e theksuara në politikën e komenteve. Duke dërguar komentet, ju i miratoni këto regulla. Ndërkohë që SETimes.com nxit diskutimin mbi të gjitha subjektet, duke përfshirë edhe ato të ndjeshme, por komentet e postuara shprehin vetëm pikëpamjet e atyre që i dërgojnë. Për SETimes.com nuk është e nevojshme ti vërtetojë ose të bjerë dakord me këto ide, pikëpamje, ose opinione të shprehura në këto komente. SETimes.com mirëpret diskutimin konstruktiv por nuk inkurajon përdorimin e materialeve kopjo-ngjit, lidhjeve të pashoqëruara dhe slloganeve me një rresht. Ky është një forum i moderuar. Komentet e gjykuara si abuzive, ofendues, ose ato që përmbajnë karakter fetar mund të mos publikohen.

Politika e komenteve të SETimes

Reportazh

Rajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BERajoni, Turqia, optimistë lidhur me krerët e rinj të BE

Zyrtarët rajonalë thonë se ndryshimet më të fundit të personelit në BE do të kenë një ndikim pozitiv në marrëdhëniet me Brukselin.

Më popullor

Loading
Loading
Loading

Anketë

A duhet Greqia të ndryshojë trajtimin e imigrantëve ilegalë?

Po
Jo
Nuk e di