Regional Resources

Who's who, Elections

Bajram Rexhepi

Prime Minister of Kosovo

(The Centre for Reconstruction and Development; various news sources)
photo

Bajram Rexhepi became Kosovo's first prime minister on 4 March 2002, following general elections in the province on 17 November 2001. A senior member of the Democratic Party of Kosovo (PDK), which finished second in the poll, Rexhepi's nomination for the post was the result of a power-sharing agreement between the province's three main Albanian parties.

Rexhepi was born on 3 June 1954 in the town of Mitrovica. A surgeon, Rexhepi graduated from the Pristina University Faculty of Medicine in 1979, and completed post-university studies in Zagreb in 1985. He worked as a general surgeon and endoscopic specialist at the regional hospital in Mitrovica until 1990. Subsequently, he became the leader of the shadow government in the city and a member of the Kosovo Parliament.

During the 1999 conflict with Serbia, Rexhepi joined the Kosovo Liberation Army and spent three months in the mountains serving as a field doctor in the operating zone of Shala.

After the war, Rexhepi served as president of the Mitrovica municipal council and mayor of the divided town's southern section, as well as head of the PDK's branch organisation in the town. In the 17 November 2001 general election, the PDK won 25.7 per cent of the vote, coming in second after Ibrahim Rugova's Democratic League of Kosovo.

On 4 March 2002, after three months of negotiations, the Kosovo Assembly elected Rexhepi as the first prime minister of Kosovo with Ibrahim Rugova as president; both are considered moderate politicians. Following his election, the prime minister said his immediate goal would be "to overcome the delay and form the government".

During a visit to Washington in May 2002, Rexhepi voiced confidence that Kosovo's newly created institutions were in a position to "fulfil all aspects of self-governance". Speaking before a group of US officials, NGOs and business executives at the United States Institute of Peace, Rexhepi outlined three priorities for his government: improving the economy and living standards, enhancing ethnic tolerance and reconciliation, and resolving the unclear status of Kosovo.

Rexhepi lives in northern Mitrovica with his wife and daughter.

Archive

Solana, Javier

01/07/2008

Ceku, Agim

14/06/2006

Jovic, Ivo Miro

20/09/2005

Rehn, Olli

27/01/2005

Ashdown, Paddy

17/03/2004

Busek, Erhard

17/03/2004

Bush, George W.

17/03/2004

Cavic, Dragan

17/03/2004

Covic, Dragan

17/03/2004

Holkeri, Harri

17/03/2004

Iliescu, Ion

17/03/2004

Kostov, Hari

17/03/2004

Lozancic, Niko

17/03/2004

Mesic, Stjepan

17/03/2004

Moisiu, Alfred

17/03/2004

Nano, Fatos

17/03/2004

Nastase, Adrian

17/03/2004

Prodi, Romano

17/03/2004

Rexhepi, Bajram

17/03/2004

Rugova, Ibrahim

17/03/2004

Simitis, Costas

17/03/2004

Terzic, Adnan

17/03/2004

Sulejman, Tihic

17/03/2004